HABER

"1400.yılında kur'an-ı kerim"sergisi açıldı

"1400. Yılında Kur'an-ı Kerim" sergisi açıldı. Büyük bölümü ilk defa sergilenen el yazması kur'an-i Kerim ve cüzler, büyük beğeni topladı.

İSTANBUL (İHA) - "1400. Yılında Kur'an-ı Kerim" sergisi açıldı. Büyük bölümü ilk defa sergilenen el yazması kur'an-i Kerim ve cüzler, büyük beğeni topladı.

Türk İslam Eserleri Müzesi'ndeki serginin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Fener Rum Partriği Bartholomeos ve 250'ye yakın davetli katıldı. Sergiyi gezen Bakan Günay ve beraberindekiler, eserleri büyük bir beğeniyle izledi. Fener Rum Partriği Bartholomeos, Bakan Günay'a bir Kur'an-ı Kerim hediye etti. Bakan Günay, gezinin ardından hatıra defterini imzaladı.

Sergiden çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Günay, "İslam eserleri Müzesi'nin elinde sizinde gördüğünüz gibi emsalsiz bir koleksiyon vardı. Ama bunun dünya insanın bilgisine sunulması gerekiyordu. Bu konuda arkadaşlarımız bize yardımcı oldular, emeği geçenlere teşekkür ederim. Tarih boyunca Kuran-ı Kerim'in muhafazalarının kayıt altına alınışının bir tür serüvenini ve emsalsiz örneklerini gördük" diye konuştu.

Tüm dinlerin kutsal kitaplara önem verdiğini söyleyen Günay, "Bu tabi çok özel ve büyük bir zenginliktir; ama kutsal kitapların mazrufu, her zaman zarfından daha da önemlidir. Diyanet İşleri Başkanımız ve patrik hazretleri de aramızda, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Böylece bu Ramazan ayını dünyaya örnek olacak şekilde ikinci kez bir barış ve kardeşlik ayına dönüştürebildik. Bunun için yüce Allah'a hamd ediyorum" dedi.

Sergideki eserlerin büyük bölümü ilk defa sergilenen el yazması Kur'an-ı Kerim ve cüzlerinden oluşuyor. Yıldız Holding'in desteği ile çalışmaları yapılan eserler, Antik A.Ş.'nin organizasyonu ve Türk İslam Eserleri Müzesi'nin uzman kadrosunun çalışmalarıyla gün ışığına çıkarıldı. Sergi, 1 Aralık 2010 tarihine kadar gezilebilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön