1,5 kilo Trabzon hurması yedi! Midesinden iki taş çıkarıldı

Trabzon'un Of ilçesinde bulantı ve karın ağrısı şikayetleri olan hastanın midesinden ameliyatla 400 gram ağırlığında 2 taş çıkarıldı.

1,5 kilo Trabzon hurması yedi! Midesinden iki taş çıkarıldı

Şiddetli karın ağrısı ve mide bulantısı çeken 45 yaşındaki Musa Yılmaztürk, Of Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne başvurdu. Muayene ve tetkikler sonucu yatarak tedaviyi reddedip evine giden Yılmaztürk, şikayetleri artınca 3 gün sonra yeniden hastaneye müracaat etti.

400 GRAM AĞIRLIĞINDA 2 TAŞ ÇIKARILDI

Yılmaztürk, Başhekim Şaban Uysal ile Opr. Dr. Altan Aydın tarafından yeniden muayene edilmesinin ardından acil ameliyata alındı.

Hastanın midesinden 1,5 saatlik ameliyatla 400 gram ağırlığında 2 taş çıkarıldı.

Sağlığına kavuşan Yılmaztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1,5 kilogram Trabzon hurması yedikten sonra karın ağrısı ve mide bulantısı çekmeye başladığını söylediAmeliyatın ardından kendisini iyi hissettiğini belirten Yılmaztürk, "İlk başta midemde taş olduğuna inanamadım. Tetkikler sonucu ameliyatıma karar verildiğinde de oldukça şaşırdım." dedi.

"AŞIRI TÜKETİLMESİ DURUMUNDA MİDE ASİDİYLE ETKİLEŞEREK SİNDİRİLMESİ ZORLAŞIR"

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal da hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Trabzon hurmasının protein, yağ, karbonhidrat, demir ve vitamin içeriği açısından oldukça zengin olduğunu belirten Uysal, "Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminin dostudur ancak Trabzon hurması, aşırı tüketilmesi durumunda mide asidiyle etkileşerek sindirilmesi zorlaşır, kabızlık yapabilir ve bu hastamızda da olduğu gibi zamanla taşlaşarak sindirilmeden mide içinde ya da bağırsağın herhangi bir kesiminde tıkanmaya yol açabilir." diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Dün yediğin hurmalar...
Her şeyin azı karar çoğu zarar bunu bir öğrenebilsek belki hasta bile olmayacağız.
Meyvenin taşa dönüştüğü görülmemiş birşey , haberde görünen şey bildiğiniz taş , bu hasta yanlışlıkla taş mı yutmuş acaba ? inanılmaz bir olay , bu haberi duyan şimdi hurma yemiyecek mi ? bence haberin tam olarak bilimsel olarak açıklaması gerekiyor ?
@volk33 Ben her sene günde ortalama 1 kilo civarı yediğim günlerde olur en azından haftada 2-3 kilo tüketirim ailemde herkes tüketir kasa kasa alırız ve böyle bir durum yok. Bazı bünyede yapabilir derseler bilmem tamam herşeyin çoğu zarardır ama bu meyveyi bırakmayı gerektirmez.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler