HABER

15 milyon dolarlık heykel operasyonu

15 milyon dolarlık heykel operasyonu

Bursa'da, Roma döneminden kalma 15 milyon dolar değerindeki tarihi eseri yurtdışına satmaya çalıştığı öne sürülen 2 kişi, mali polis tarafından yakalandı. Müzede yapılan incelemede, ele geçirilen heykelin dünyada sadece bir tane olduğu tespit edildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kemal K. (46) ve arkadaşı İsmail A.'nın 15 milyon dolara yurtdışına tarihi heykel satmak istedikleri ihbarını alan mali polis, mahkemeden aldığı izinle İsmail A.'nın Gemlik'teki zeytin deposuna operasyon düzenledi.

Operasyonda, 1.53 santimetre boyunda, 60 santimetre genişliğinde 2 kadının elleriyle bir küreyi tuttukları mermerden yapılmış heykel ele geçirilirken, şahıslar gözaltına alındı.

Vinçle Kültürpark'taki Müze Müdürlüğü'ne götürülen heykelin yapılan incelemesinde Roma dönemine ait olduğu tespit edildi. Uzmanlar, aynı heykelden dünyada sadece bir tane daha bulunduğunu açıkladı.

Şahısların, Ege Bölgesi'nden temin ettiklerini söyledikleri heykeli, yurtdışına 15 milyon dolara satmak istediklerinin de belirlendiği bildirildi.

Zanlılar, sorgulamalarının ardından "tarihi eser kaçakçılığı" suçundan adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön