HABER

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Diyarbakır, Mardin ve Bingöl'de ellerinde Türk bayraklarıyla tek yürek olan vatandaşlar meydanları doldurdu - Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu: - "Herkes bilmeli ki bu ülkenin geleceğine, birliğine, beraberliğine, varlığına kastedenler yine bu milletin iradesi karşısında yok olup gideceklerdir. PKK, FETÖ ve bütün terör örgütleri yok olup gideceklerdir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır, Mardin ve Bingöl'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde vatandaşlar meydanlarda bir araya geldi.

Diyarbakır Valiliği öncülüğünde merkez Kayapınar ilçesindeki 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda düzenlenen programa vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla akın etti.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte Diyarbakır Müftüsü Yavuz Selim Karabay şehitler için dua okudu.

Darbe girişimini anlatan film gösteriminin yapıldığı programda, kahramanlar için yazılan şiirler okundu, şarkılar ve marşlar söylendi.

Bazı vatandaşlar parkta Kızılay tarafından kurulan çadırda kan bağışı yaptı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, programda yaptığı konuşmada, hain darbe girişiminin ikinci yılında Türkiye'nin her bir meydanında, her bir sokağında olduğu gibi Diyarbakır'da da vatandaşların dimdik ayakta olduğunu vurguladı.

Halkın kararlılığı, birliği ve beraberliğinin en büyük güç olduğunu söyleyen Güzeloğlu, "Herkes bilmeli ki bu ülkenin geleceğine, birliğine, beraberliğine, varlığına kastedenler yine bu milletin iradesi karşısında yok olup gideceklerdir. PKK, FETÖ ve bütün terör örgütleri yok olup gideceklerdir. Diyarbakır ve bu ülkenin her bir şehri, bu aziz milletin her bir ferdi canı pahasına bu değerleri korudu ve sonsuza kadar inşallah koruyacak." ifadelerini kullandı.

"Bu milletin helal süt emmiş her evladı ihanetin karşısında iman dolu göğsü ile aşılmaz sıra dağlar gibi durmaktadır." diyen Güzeloğlu, şöyle devam etti:

"Her dönemde her zaman söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır çünkü biz şehadeti en büyük şeref kabul ediyoruz. Vatan için millet için bayrak için ezan için şehit olmayı dünyanın en büyük mükafatı ve mertebesi görüyoruz. 15 Temmuz'da 40 yıllık ihaneti planlayanlar bu asil milletin evlatlarının tanka, topa ve silaha iman dolu göğüsleriyle gideceğini hesap etmediler. Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile milletin meydanları dolduracağını hesap etmediler."

Güzeloğlu, ihanet şebekesinin yanında olan herkesin kanun önünde tek tek en ağır cezalara çarptırılacağını belirtti.

Güzeloğlu'nun konuşması sırasında alanda bulunanlar sık sık "Kahrolsun PKK", "Kahrolsun FETÖ" sloganları attı.

Alanda kurulun ekranlardan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde konuşma yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması naklen verildi.

Programa, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

- Mardin

Mardin'de de merkez Artuklu ilçesi Mustafa Yaman Caddesi'nde program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ilahi ve ezgiler seslendirildi, şehitler için dualar edildi.

Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran vatandaşlar, "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Kahrolsun FETÖ" sloganları attı.

Başkan Erdoğan'ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki programda yaptığı konuşma dev ekrandan yansıtıldı.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde bütün terör örgütlerine karşı dik durduklarını ve durmaya devam edileceğini kaydetti.

15 Temmuz'un zalimlere karşı tek yürek olmanın ve birliğin somutlaştığı, hainlerin maskelerinin düşürüldüğü bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Yaman, şöyle konuştu:

"Gücünü imanından alan, onuru ve vatanını hiçbir güce teslim etmeyen aziz milletimizin şerefli başkaldırışıdır 15 Temmuz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan ve PKK, FETÖ ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin ve tüm hainlerin temizleneceği güne kadar devam edecek olan bu kutlu direnişin neferi olarak hep beraber mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu noktada zalimlere asla taviz vermeyeceğiz."

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazi ve Terör Mağdurları Dernek Başkanı Hatice Turan Kandemir de ihanetin unutulmadığını ve yazılan destanın coşkusunun Türkiye'nin her şehrindeki meydanlarda yaşandığını aktardı.

Kandemir, "Üzerinden 100 yılda geçse 15 temmuz unutulmayacak ve unutturmayacağız." dedi.

Trabzon'dan gezi için Mardin'e gelen ve etkinliğe katılan Esra Gökçe, birlik ve beraberliğin karşısında hiçbir gücün duramayacağını aktardı.

Programda, belediyeler ve kuruluşlarca alandakilere ikramlarda bulunuldu.

- Bingöl

Bingöl’de de Hükümet Konağı önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaşlar, buradan Milli Birlik ve Demokrasi Meydanı’na yürüdü.

Ellerinde Türk bayrakları ile alanı dolduran vatandaşlar, sık sık tekbir getirip, FETÖ aleyhine slogan attı.

Vali Ali Mantı, burada yaptığı konuşmada, darbe gecesi Mamak Kaymakamı olarak görev yaptığını aktararak, o gece olayları yüz yüze yaşadığını söyledi.

Bir daha böylesi olayların yaşanmaması temennisinde bulunan Mantı, şunları kaydetti:

“Biz bayrak, ülke, toprak dendiği zaman her şeyini feda etmeye hazır bir milletin evlatlarıyız. Biz asla geçmişi unutmayacağız. Geçmişini unutan insanların geleceği olamaz. Bizim geçmişimizin muhasebesini iyi yapmamız lazım ki geleceğimize aydınlık ve güzel günlere bakalım. Türkiye sadece Türkiye’den ibaret değil, Türkiye mazlumların, mağdurların, zulme uğramışların sığınağı, son kalesidir.”

Belediye Başkanı Yücel Barakazi de 2 yıl önce yaşanan hain darbe girişimini hafızalarda canlı tutmak için bir arada bulunduklarını ifade ederek, “İlk gün nasıl direniş gösterdiysek, nasıl darbe püskürtüldüyse ülkenin dört bir yanında dualarıyla, gösterileriyle nasıl bir dayanışma gösterildiyse, aynı duygular, aynı güçle, aynı kararlılık ve sebatla insanlarımız bugün yine buradalar.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaptığı konuşma dev ekrandan yansıtıldı.

Daha sonra darbe girişimine karşı başlatılan demokrasi nöbetlerinde çekilen görüntülerin gösterildiği etkinlikte, Bingöllü sanatçı Abdurrahman Delen, yazdığı ve bestelediği “Barış ve Kardeşlik” marşını seslendirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön