HABER

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

AK Parti Brüksel Temsilciliği, 15 Temmuz gazileriyle birlikte anma programı gerçekleştirdi

BRÜKSEL (AA) - AK Parti Brüksel Temsilciliğince, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gazilerle birlikte anma töreni düzenlendi.

AK Parti Brüksel Temsilciliğindeki program, İstiklal Marşı'nın okunması, saygı duruşu ve dualarla başladı.

Programın açılışında konuşan AK Parti Brüksel Temsilcisi Ruhi Açıkgöz, 15 Temmuz 2016'da Türkiye'nin büyük bir tehlike atlattığını anımsatarak, 15 Temmuz'da Türk halkının Kurtuluş Savaşı'ndan sonra en önemli çıkışını yaptığını, hem demokrasiyi hem de geleceğini kurtardığını söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) birkaç yıl içinde bir terör örgütü olduğunun dünya çapında tanınmasını beklediğini ifade eden Açıkgöz, "FETÖ'cüler dünyanın neresine giderlerse gitsinler 251 şehidin, 2 binin üzerinde gazinin kanları yerde kalmayacak. Bunlardan hesap soracağız. Bunlar, yeryüzünde saklanacak yer bulamayacaklar." diye konuştu.

Programda konuşan 15 Temmuz gazisi Kerim Taşkıran da yaşananların unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini dile getirdi.

15 Temmuz gecesi ailesiyle birlikte yaşadıklarını anlatan Taşkıran, helikopterden açılan ateş sonucu gazi olduğunu, etrafındaki 30 kadar kişinin şehit edildiğini söyledi.

15 Temmuz 2016 günü hain darbe girişimi karşısında milletin istiklal ve istikbaline sahip çıktığına işaret eden Taşkıran, "Bağımsızlığını ve hürriyetini büyük bedeller ödeyerek kazanmış olan büyük Türk milleti her daim vatan toprağına ve mukaddesatına, birlik ve beraberliğine büyük önem vermiş ve bu değerler uğruna tarih boyunca hep mücadele etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

15 Temmuz gazisi Kadir Yılmaz da "Unutulan şey tekrarlanır, 15 Temmuz tarihi unutulmamalı." dedi.

Darbe girişimini ailesiyle beraber Ankara'da yaşadıklarını anlatan Yılmaz, Meclis yakınlarında boynundan, ayağından ve vücudunun farklı yerlerinden yaralandığını söyledi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz şehitleri için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Program kapsamında, Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin objektifinden FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında çekilmiş fotoğraflar da sergilendi.

- Demokrasi nöbeti

Katılımın yüksek olduğu program, Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği önünde sembolik olarak demokrasi nöbeti tutulmasıyla son buldu.

Vatandaşlar, Büyükelçilik önünde Türk bayraklarıyla şehitler için sloganları attı.

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, katıldığı demokrasi nöbetinde yaptığı konuşmada, "15 Temmuz'un kendisi demokrasiye sahip çıkma efsanesi, halkımızın demokrasiyi hainlere bırakmamak için yazdığı bir destan. Biz de bugün burada sembolik de olsa 15 Temmuz'daki demokrasi nöbetini tutan halkımıza, o gün hayatını kaybeden şehitlerimize ve yaralanan gazilerimize saygılarımızı ve minnetlerimizi sunuyoruz." dedi.

Türkiye'de demokrasinin en büyük koruyucusu ve garantörünün Türk milleti olduğunu belirten Gümrükçü, "Unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehitlerimizin acısı kalbimizde, o emsalsiz kahramanlık zihnimizde." ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön