HABER

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Bakü Yunus Emre Enstitüsünde 15 Temmuz şehitlerini anma programı düzenlendi

BAKÜ (AA) - Bakü Yunus Emre Enstitüsü ile Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin (İLESAM) iş birliğinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinliği düzenlendi.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü'nde "Korkma, Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Al Sancak" adıyla düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Enstitü Müdürü Cihan Özdemir, Azerbaycanlı milletvekili Hikmet Babaoğlu, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

Şehitlerin saygı duruşu ile anıldığı, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunduğu etkinlikte konuşan Büyükelçi Özoral, Türk milletinin vatanı ve devleti için canını vermekten hiçbir zaman çekinmediğini söyledi.

Türk milletinin 15 Temmuz’da millet iradesinin önüne set çekilemeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini vurgulayan Özoral, “Millet iradesinin önünde hiçbir güç duramaz. Darbe girişiminde bulunanlar üniforma giymiş teröristler, hainlerdir. Onlar Türk askeri olamaz. Türk askeri, Ömer Halisdemir gibi kanının son damlasına kadar mücadele eder ama teslim olmaz. Bu hainlerin hepsi yaptıklarının bedelini ödeyecektir. Türk milleti devletini hainlere bırakmaz.” dedi.

Milletvekili Babaoğlu da 15 Temmuz’un Türkiye Cumhuriyeti'nin yeniden doğuş tarihi olduğunu söyledi.

Hainlerin amaçlarına ulaşmaları durumunda neler olacağını düşünmek bile istemediğini ifade eden Babaoğlu, “Türkiye şanslı çünkü Türk halkının Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lideri var. Halkla iktidarın bir olması Türkiye’yi kurtardı.” şeklinde konuştu.

İLESAM Başkanı Parmaksız ise Türk milletinin bağımsızlık söz konusu olduğunda ölümden bile çekinmeyecek bir cesarette olduğunu dile getirerek, millet olarak 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacaklarını vurguladı.

Öte yandan Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Özdemir de 15 Temmuz'da, devşirilen hainlerce Türk milletinin milli birliğine, vatanına ve devletine saldırı düzenlendiğini hatırlattı.

Milletin, hain girişimi engellediğini ifade eden Özdemir, benzer olayların bir daha yaşanmaması için millet varlığının canlı tutulması, vatanın bütünlüğünden asla taviz verilmemesi ve devletin daha da güçlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

15 Temmuz gecesi yaşananlarla ilgili filmlerin gösterildiği etkinlikte, İstiklal Marşı'nı Azerbaycanlı şair Hayal Rıza okudu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön