HABER

15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için rehabilitasyon projesi

15 Temmuz İstiklal Derneği, darbe girişimi sonucu yaralanan veya şehit olanların yakınlarından talep edenler için rehabilitasyon projesi başlatıyor - Dernek Başkanı Kansız: - "Bu travmanın etkilerini kaldırmak ne kadar zor olsa da psikologlar eşliğinde başlatacağımız bu projeyle şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin acılarını, endişelerini, kaygılarını, üzüntülerini, streslerini azaltmak için çalışacağız"

ANKARA (AA) - ERTUĞRUL SUBAŞI - 15 Temmuz İstiklal Derneği, darbe girişimi sonucu yaralanan veya şehit olanların yakınlarından talep edenler için rehabilitasyon projesi başlatıyor.

Dernek Başkanı Ahmet Kansız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 2016'da darbecilerin Ankara'daki eylemlerinde 150'ye yakın şehit, bin 500 civarı kişinin de gazi olduğunu anımsattı.

Tarihte bu derece ağır bir ihanetin görülmediğini ifade eden Kansız, bugünün fiziki, maddi, psikolojik etkilerinin, tüm vatandaşların yanı sıra özellikle şehit yakınları ve gaziler ile ailelerinin üzerinde hala devam ettiğini vurguladı.

Kansız, bu derece ağır travmanın etkilerini azaltmak üzere devletin birtakım tedbirler aldığını ve almaya da devam ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu travmanın gaziler ve şehit aileleri üzerindeki psikolojik etkilerinin topluma, bürokrasiye, siyasete yansıdığı, zaman zaman haberlere de konu olmasından anlaşılmaktadır. Biz de dernek olarak öncelikle travmatik etkileri tespit, sonrasında azaltmak amacıyla psikolog, hekim, din adamları eşliğindeki bir grup ile bir süredir çalışma yapmaktayız. Bu çalışmayı da yarın itibariyle başlatacağız. Bu travmanın etkilerini kaldırmak ne kadar zor olsa da psikologlar eşliğine başlatacağımız bu projeyle şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin acılarını, endişelerini, kaygılarını, üzüntülerini, streslerini azaltmak için çalışacağız."

"15 Temmuz Mağdurlarına Rehabilitasyon Projesi"nin çok önemli bir toplumsal travmanın giderilmesine katkıda bulunacağına inandığını vurgulayan Kansız, projeyi yarın yapacakları toplantıyla başlatacaklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön