HABER

15 Temmuz'da sokağa çıkan sivillerle ilgili flaş açıklama

Bakan Cevdet Yılmaz 15 Temmuz'da sokağa çıkan sivillerle ilgili flaş açıklama yaptı. Yılmaz, "Düzenleme terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik" dedi. Yeni KHK ile 15 Temmuz ve sonrasında eylemlere müdahale eden şahıslara dokunulmazlık verilmişti.

15 Temmuz'da sokağa çıkan sivillerle ilgili flaş açıklama

Yılmaz şöyle dedi:

Terör bağlantısı olmayan vatandaşlar endişe etmesin. Düzenleme terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik.

NELER YAŞANDI?

96 sayılı KHK ile Olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasana ilişkin 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

Bu maddeye bir 'fıkra' ekleyerek şöyle dendi: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına, veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

SİVİLLER AYNI KAPSAMA ALINDI

Böylece darbe girişimi gecesi ve devamında lince kadar giden yasa dışı eylemlere katılanlara yargı dokunulmazlığı getirilmiş oldu.

Önceki madde şu şekildeydi: "15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 67 yorum
iç savaşa davetiye
mafya adam oldurup teroristi dese bide madalya takarlar,halk birbirine dusecek
@bornova_1 Darbe gecesi selâ okudu diye Müezzin dövmeyi bundan sonra iki kere düşünürsünüz.
@palermo544 gerizekalısın. Vallahi de Billahi de geri zekalının ileri gidenisin.
@voodoo2000 noldu lan! Siz helikopterle Yunanistana kaçan yunan tohumlarına bile "masum asker" diyen yunan piçleri değilmisiniz.Zorunuza giden ne!
Ve inşallah seni birileri altının çatından vururda bu kanunu kullanıp yırtar. Gerizekalı.
@palermo54 can verdiğinde bu yalanlarınla hesaplaşcan arkandan sela bie verilmez
@palermo544 sen önce ekonomiyi düşün.
Bu karardan asıl akpliler korksun zira envai çeşit terör örgütleriyle işbirliği yaptılar. Fetösu el nusrası pkksı ypgsi geçmişte. Şimdi tekrarlarsa bunları o zaman biz de bunları vurunca deriz ki teröristle işbirliği yapıyor bu vatan hainleri deriz. Zira biz en başından beri bu terör örgütlerine karşıyız. İişimize gelmeyince terörist işimize gelince barış demeyiz
@saldiray_berk_1978 ama ne hikmetse Meral ablaynan Kemaloğlan tutuştu.."_Neden?" diye bi sor kendine
@palermo544 Kendilerine göre düşünceleri olabilir. İnsanların birbirleri ile çatışacağını iç savaş çıkacağını düşünmüş olabilirler. Çok mu zor bu dediklerinin olması.
Geri Dön