15 terörist öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen ve Türkiye'ye karşı eylem hazırlığında olup sınırdan sızmaya çalışan bir grup PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensubunun, 27 Mart 2008 günü, karada konuşlu uzun menzilli silahlar ile ateş altına alındığını, "Faaliyet sonrasında yapılan inceleme ve değerlendirmelerden, açılan ateş sonucu 15 teröristin etkisiz hale getirildiğinin anlaşıldığını" bildirdi.

Şırnak'ın Bestler Dereler Bölgesi'nde dün akşam saatlerinde tespit edilen kalabalık bir terörist grubuyla güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Bölgeye helikopterlerle sevk edilen ‘Meteler' adıyla bilinen Jandarma Özel Harekat Timleri'nin sıcak temas sağladığı teröristlerin ağır kayıp verdikleri belirtildi.

Irak sınırında keşif uçuşu yapmayı sürdüren Heron (Kartal) adlı insansız hava aracı, dün saat 17.00'de, Şırnak'ın Bestler Dereler Bölgesi'nde kalabalık bir terörist grubu tespit etti. Irak'tan Türkiye'ye sızan sayıları 20'nin üzerinde olduğu belirtilen hareket halindeki teröristlerin görüntüleri önce yer istasyonuna, buradan da Genelkurmay Başkanlığı'nın Komuta Kontrol Merkezi'ne aktarıldı. Teröristlerin bulunduğu yerin koordinatlarının saptanmasından dakikalar sonra da operasyon başlatıldı.

Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda konuşlu ‘Meteler' adlı Jandarma Özel Harekat Taburu'ndaki timleri taşıyan 4 Sikorsky helikopteri derhal bölgeye hareket etti. Hemen ardından 4 Kobra ve Süper Kobra helikepteri de havalandı. Bölgeye indirilen subay, astsubay ve uzman çavuş gibi rütbeli personelden oluşan timler, derin vadilerin arasındaki mağaralarda bulunan teröristlere ‘Teslim ol' çağrısı yaptı. Ancak teröristler bu çağrıya ateş ederek karşılık verdi.

Bunun üzerine önce Kobra tipi helikopterler kalabalık terörist grubunun bulunduğu mağaralara ve çevresine bomba yağdırdı. Özel eğitimli timler de uzun namlulu tüfeklerle ve havan mermileriyle bölgeyi ateş altına aldı. Çatışmalar sürerken, bölgeye en yakın birliklerden çok sayıda komando ve korucular da sevkedildi.