HABER

15 yaşındaki Berivan'a inanılmaz ceza....

3 aydır tutuklu bulunan Berivan Ş., gösteri, taş atma ve slogan atma suçlarından 14 yıl aldı. Yaşı küçük olduğu için cezası 7 yıl 9 aya indi.

15 yaşındaki Berivan'a inanılmaz ceza....
Berivan, "Eyleme katılmadım, teyzeme giderken olayların arasında kaldım" dedi.
Batman'da yasadışı bir gösteriye katıldığı ve polise taş attığı gerekçesiyle 3 aydan beri tutuklu yargılanan 15 yaşındaki Berivan adlı kız çocuğu, yargılandığı ilk duruşmada 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tahliye umuduyla çıktığı hâkim karşısında gözyaşlarına boğulan Berivan, 7 yıl 9 aya indirilen cezasını çekmek üzere cezaevine gönderildi. Berivan, ceza aldığı "propaganda" kelimesinin ne anlama geldiğini bilmediğini söylerken, hukukçular verilen cezayı "toplumun vicdanını yaralıyor"diye yorumlayarak, kanunların değiştirilmesini istedi.
**"BEN DEĞİLİM" SAVUNMASI**
Batman'da geçen 9 Ekim'de bir grup eylemci şehir merkezinde toplanarak barikat kurdu. Eylemciler lastik yakıp, polise taş attı, gösterilerde sık sık yasadışı sloganlar atıldı. Polisin müdahale ettiği olaylarda çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan biri de 15 yaşındaki Berivan S. adlı kız çocuğuydu. Yasadışı gösteriye katıldığı, yasadışı sloganlar attığı ve polise taşla saldırdığı gerekçesiyle yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan Berivan hakkında, "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek"ten 7.5 yıl, "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ten 5 yıl, "örgüt propagandası yapmak" tan 1 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Her suçtan ayrı ayrı yargılanmasına karar verilen Berivan, Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün ilk duruşmasına çıktı. Yaşının küçük olması nedeniyle izleyici alınmayan ve gizli yapılan duruşmada Berivan, gösteriye katılmadığını, yüzünü poşu ile kapatmadığını ve yasadışı slogan atmadığını savundu.
**"TEYZEME GİDİYORDUM..."**
Ailesiyle birlikte köyde yaşadığını belirten Berivan, o gün köyden, il merkezinde bulunan teyzesini ziyarete geldiğini, gösterilerin arasında kaldığını, polisler tarafından gözaltına alındığını belirterek, "Ben polise taş atmadım. Olaylarla ilgim yok. Olay günü teyzemin evine gidiyordum. Yolda yürürken gösteri yapan topluluğu uzaktan fark ettim. Merak ederek kalabalığa doğru yürüdüm. Olay yerine varmadan polis kalabalığa saldırdı. Beni de gösterici sanarak gözaltına aldılar. Polisler beni dövdü. Çok korkmuştum. Ne söyledilerse kabul ettim. Dayak yememek için polise taş attığımı, grubun içinde yer alıp slogan attığımı yüzümü poşu ile kapattığımı söyledim. Suçsuzum, beni serbest bırakın" dedi.
**'PKK ADINA HAREKET ETTİ'**
Duruşmada, Berivan'ı gözaltına alan 11 polisin, Berivan'ı kaçarken yakaladıklarını gösteren tutanak ve ifadeleri de okundu. Polis tarafından çekilen ve yüzünü poşu ile gizleyen Berivan'a ait olduğu öne sürülen görüntüler de incelendi. Berivan ise yüzü sarılı olan kişinin kendisi olmadığını, bu kişiyi tanımadığını söyledi. Savcı ise mütalaasında, Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıldönümü nedeniyle PKK'nın Türkiye çapında eylem çağrısı yaptığını, Batman'daki göstericilerin de bu çağrı doğrultusunda hareket ettiğini belirtti. Berivan S.'nin de bu gösterilere katılarak olay yerine gelen polislere taşla saldırdığını ve yasadışı slogan attığını, bu nedenle 3 suçtan ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti.
**14 YIL ALDI, 8 YILA İNDİ**
İlk duruşmada karar veren mahkeme heyeti, Berivan S.'ye "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek"ten 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi, bu ceza yaşı nedeniyle 4 yıl 2 ay'a indirildi. Ayrıca "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Berivan'ın bu cezası da 2 yıl 9 ay 10 güne indirildi. Ancak Berivan'a verilen cezalar bununla da sınırlı kalmadı, gösteri sırasında yasadışı slogan atması nedeniyle "örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle de 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza da 10 aya indirildi. Toplam 7 yıl 9 ay ceza alan Berivan için Baro'dan kendisine avukat tayin edilen avukatın ücreti olan 452 liranın da tahsil edilmesine karar verildi.
**"KATİLLER BU KADAR ALMIYOR"**
Berivan'ın, Batman'ın Aydınkonak köyünde tek katlı, 2 göz odalı bir evde yaşayan ailesi de perişan olmuş durumda. Anne Meryem S., kızının hasretini duvara astığı fotoğrafıyla gidermeye çalışıyor. 7 çocuk annesi olan Meryem S. kızı tutuklanmadan önce mevsimlik işçi olarak gittikleri Manisa'dan döndüklerini belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı:
**"KIZIMI BANA BAĞIŞLAYIN"**
"Manisa'dan döndükten bir hafta sonra kızım, Batman'a teyzesine gitmek istedi. Ben de gönderdim. Sonra bir yürüyüş olduğu ve olaylar çıktığını duyunca Batman'daki kız kardeşimi aradım ve 'Berivan'ı bu akşam gönderme sizde kalsın. Şehirde olaylar varmış' dedim. O da bana 'Berivan hiç gelmedi ki' deyince içimden bir parça koptu. Sonra akşam polisler muhtarlığı arayıp kızımın yakalandığını söylemişler. Yemin ediyorum ki, benim kızımın bu olaylarla ilgisi yok. 15 yaşındaki bir çocuk ne yapabilir ki. Yoksulluktan dolayı babası onu okutamadı. Sadece 2. sınıfa kadar gidebildi. Parasızlıktan cezaevine ziyaretine bile gidemiyorum. 3 ay oldu kızımın yüzünü göremedim. Babası inşaatlarda kalıp ve sıva işleri yapıyor. Şimdi İstanbul'da. Ben de çocuklarım da bu kış günü perişan oldum. Yalvarıyorum kızımı bıraksınlar. O daha çok küçük. Cinayet mi işledi? Adam öldüren katiller bile bu kadar ceza almazken, katılmadığı bir yürüyüşün içinde yakalanan kızımın bu kadar insafsızca cezalandırılması hangi
vicdana sığar? Allah rızası için kızımı bana bağışlayın."
Sabah


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön