HABER

16. Dünya Voleybol Şampiyonası başlıyor

Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası, yarın Japonya'da başlıyor.

15. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nın bugün sona ermesinin ardından, yarın 24 takımın katılımıyla start alacak olan Dünya Erkekler Şampiyonası'nda Türkiye yer almıyor.

Türk Milli Takımı, şampiyona için 2005 yılında katıldığı Avrupa Kıtası Elemelerinde ilk 2 turu geçmiş, ancak 3. turda grubunda ilk 2 takım arasına giremediği için Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını yitirmişti.

Erkekler de, bayanlar gibi 4 ayrı grupta 6'şar takımla mücadeleye başlayacak. Grup maçları sonunda ilk 4 takım arasına girenler, 2. tura yükselecek.

4 ayrı gruptan ikinci tura yükselen toplam 16 takım, 8'er takımdan oluşan E ve F gruplarında mücadele edecek. Bu maçlar sonunda gruplarda ilk 2 sırayı alan 4 takım yarı finale yükselirken, yarı finalde E grubunun birincisi ile F grubunun ikincisi, F grubunun birincisiyle de E grubunun ikincisi mücadele edecek.

Gruplarda 3, 4, 5 ve 6. sırayı alan takımlar ise play-off maçlarına çıkacak. Gruplarında son iki sırayı alan toplam 4 takım ise şampiyonaya veda edecek.

Şampiyonada, Saitama kentindeki A Grubunda Japonya, Arjantin, Polonya, Çin, Mısır ve Porto Riko, Fukuoka kentindeki B Grubunda Brezilya, Fransa, Yunanistan, Küba, Avustralya ve Almanya, Nagano kentindeki C Grubunda İtalya, ABD, Venezuela, Bulgaristan, İran ve Çek Cumhuriyeti, Sendai kentindeki D Grubunda ise Sırbistan-Karadağ, Rusya, Kore, Kanada, Tunus ve Kazakistan yer alıyor.

-KISA TARİHÇE-
İlk kez 1949 yılında, eski adı Çekoslovakya olan Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılan şampiyonanın bu yıl 16'ncısı gerçekleştirilecek.

Dünyanın en iyi takımlarının mücadele edeceği şampiyonanın tarihine bakıldığında, 6 kez altın madalya alan Sovyetler Birliği ilk sırada yer alıyor. İtalya, 3 altın madalyayla 2. sırayı alırken, 2002 yılında Arjantin'de yapılan son şampiyonada Brezilya ilk altın madalyasını kazandı. Son şampiyonada, Rusya ikinci, Fransa ise üçüncü sırada yer aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön