16 yaşındaki kıza istismar davası

16 yaşındaki öğrencisi S.D.’ye evinde masaj yaparak cinsel istismarda bulunan 50 yaşındaki antrenörü hakkında, genç kızın rızası olduğu gerekçesiyle beraat kararı verildi.

 16 yaşındaki kıza istismar davası

Genç kızın karşı koymayıp, uyuma numarası yapması rızanın delili sayıldı. Kararı Yargıtay da onadı.

16 yaşındaki öğrencisi S.D.’ye evinde masaj yaparak cinsel istismarda bulunan 50 yaşındaki antrenörü hakkında, genç kızın rızası olduğu gerekçesiyle beraat kararı verildi. Genç kızın karşı koymayıp, uyuma numarası yapması rızanın delili sayıldı. Kararı Yargıtay da onadı.

Habertürk'ten Hilal Öztürk!ün İstanbul Pendik 4. Asliye Ceza Mahkemesi 16 yaşındaki S.D.’yle ilgili sıra dışı bir karar verdi. Tarafların ifadeleri, incelemeler ve delillere göre 6 yıl önce yaşanan olay şöyle gelişti: “Burhan Felek Spor Salonu’nda spor çalışmaları yapan F.c.’ye, 8 yaşından beri tanıdığı, bir çok yarışmaya katıldığı 50 yaşındaki antrenörü F.C. ile hem antrenman yapmak hem de S.D.’ye ait uzun süredir kullanılmayan evi birlikte temizlemek amacıyla bir araya geldi. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’ndehocalık yapan antrenör F.C., antrenman yapmaktan söz etmeyince antrenman yapılmadı. Bunun yerine F.C., öğrencisine biraz otomobil kullandırttı. Sonrasında eve temizlik yapmaya gittiler. Bir süre sonra, S.D., hocasının spor masajı yapma teklifini reddetti. Bir süre daha temizliğe devam eden F.C., masaj yapmak konusunda ısrarcı oldu. S.D. bu kez karşı çıkmadı. 15 dakika süren masaj, cinsel dokunuşlara dönüştü. Genç kız uyuma numarası yaparak bir an önce bitmesini istedi ancak, karşı koyamadı.” Genç kız antrenörü hakkında şikâyetçi oldu. “Çocuğun basit cinsel istismarı” suçundan dava açıldı. Yargılama tam 6 yıl sürdü ve sonunda şu gerekçelerle beraat kararıyla sonuçlandı:

BASKI YOK: Failin sahip olduğu antrenörlük konumunu kullanarak, mağdurun iradesine etki edecek şekilde baskı yaptığı konusu ciddi olarak ileri sürülmüş ve ispatlanmış değil. ? KORKMADI: Mağdurun, olay anında ev içerisinde, iradesi üzerinde ciddi etkiye neden olan bir korkuya maruz kaldığına yönelik bir bulguya da rastlanmamıştır.

ÇEVRE KALABALIK: Olayın gerçekleştiği evin yüzlerce konutun ve etrafında da başka yerleşim birimlerinin bulunduğu bir bölgede olduğu dikkate alınmalıdır.

İTİRAZ ETMEMİŞ: Mağdurun, en geç kendisine yönelik cinsel eylemler başladığı anda, evi terk etmesi veya sözlü ve fiili olarak itirazda bulunması mümkündü.

UYUMA TAKLİDİ: Rahatsız olduğu bu durumun bir an önce bitmesi için uyuyor taklidi yaparak eylemlere katlanmaya devam etmesi söz konusu olmuş.

ÜRKEK DEĞİL: Mağdurun çok korkak, ürkek bir kişilikte olmadığı dosya kapsamından ve özellikle rehber öğretmeni olan tanığın beyanlarından ve mahkememiz gözleminden anlaşılmaktadır.

İRADESİ SAKATLANMAMIŞ: Mağdurun iradesinin suçun oluşumuna elverecek ölçüde sakatlanmadığı sonucuna varılmıştır.

YARGITAY DA ONAYLADI

Genç kız tarafından temyiz edilen karar Yargıtay 14. Ceza Daire tarafından da bozulmadı. Yargıtay Başsavcılığı’nın bozma istemine rağmen Yargıtay 14. Ceza Dairesi “Sanığın eylemlerinin uzun sayılacak bir süre sürmesine rağmen mağdurenin eylemlere ses çıkarmaması, direnme göstermemesi ve herhangi bir cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak bu eylemlere maruz kaldığına ilişkin bir iddiasının da bulunmaması” nedeniyle beraat kararını yerinde gördü.

‘AYIPLAYIN, DİSİPLİN CEZASI VERİLSİN’

Mahkeme antrenör için disiplin cezası verilmesi ve manevi tazminat davası açılması önerisinde bulundu. Kararda şöyle denildi: “Antrenör olan 50 yaşın üzerindeki sanığın öğrencisi olanı mağdura karşı eyleminin toplumsal kurallara ve ahlaka aykırı bulunması, bir ayıplanmayı ve kendisine bir disiplin cezası verilmesini gerektirecektir. Diğer yandan, müdahilin olay nedeniyle manevi zarar görmüş olması nedeniyle şahsi haklarını hukuk mahkemesinden talep etmesi de mümkündür. Ne var ki bu durum eylemin suç olarak kabulü için yeterli değildir” denildi.

‘KASIT DA YOK’

Kararda şu dikkat çekici değerlendirme de yer aldı: “Bir an için, mağdurun iradesinin suç oluşturacak düzeyde etkilendiğinin kabul edilmesi halinde de, suçun bu kez sanığın kastının bulunmaması nedeniyle oluşmayacağı düşünülmektedir. Gerçekten de olayın seyri dikkate alındığında, mağdur, sanığın ilk teklifi sırasında kendisine masaj yapılmasını reddetmiş ise de, ikinci teklifinde kabul etmiş ve masaj sonrası gelişen sanığın cinsel içerikli eylemlerine sözlü ve fiili bir karşı koymada bulunmamıştır. Bu şartlar altında sanığın bir rızasızlık halinin bulunduğunu bilerek eylemine devam ettiği de ispatlanmış değildir.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
AKP KURDUĞU ADALET SİSTEMİ BÖYLE İŞLİYOR KOYUNLAR GÖRÜN SİZİNDE BACINIZ VAR YA SİZİN BACINIZA YAPSALAR HOŞUNUZA GİDERMİ TECAVÜZCÜLERİ BIRAKIYOR KATİLLERİ BIRAKIYOR AMA TAYYİP KENDİ HAKKINDA YORUM YAPANLARI SİLİVRİYE GÖNDERİYOR
yahu bu olayıda akp ye bağlayan öküzzz sana daha ne demeli sen galiba rahşan la karıştırdın af olayını. he bu arada öküz az bile kalır sana
koyun domuzdan temizdir..genelev karılarını ,meyhnecileri,totoşları,nonoş ve allahsızları savunan chp li bazı domuzların ak partiye laf atmaları ne kadar komik..uln siz değilmisiniz benim kızım okulda otobüste erkeklerden ayrı durmasın,haremlik selamlık çağdışı diyen...al sana çağdaşlık
valla kardeşim ben sahil kenarında yaşıyorum erkekler kadınlardan edepli hiç bi tane kilotlu erkek görmedim ama bayanlar çrşı pazar demiyo plaj demiyo el kadar sütyen ve kilotla geziyolar ayrıca eğer bikız namusuna düşkünse canını verir ama namusunu vermez SAYGILAR
Çok doğru bir karar bence, karşıda ki itiraz etmiyorsa rıza gösteriyorsa bunun neresi tecavüz. haa 16 yaşında efendim diyeceksiniz, geçin bunları, kimse gerçekleri inkar etmesin caddelere çıkınca 13-16 yaşları arasındaki kızların neler yaptığını ve nasıl giyinip kimlerin arabalarında fink attıklarını görmezden gelmeyin. çocuk mocuk değil bunlar.
İNŞALLAH SENİNDE KIZIN VARSA VEYA OLURSA BÖYLE BİŞEY YAŞAR SIĞIRRR
senin kızın varmı iye bi sorayım...
abi bunlar ne işler ya şuraya bak sex olayı nerelere düştü şaka gibi ŞOKLARDAYIM MUCİZEYE TANIK OLDUM şimdi iyi okuyun gördüklerinizi unutun BAYANKUPON diye bir site buldum kadınlar 4 günde dokuzyüzkırkbeş milyar tutturmuş hemen bu kadınları görün zengin olun bedava tahmin veriyorlar BAYANKUPON diye aratın ilk site süper muhteşem yaaa
bu kızlara bu az neden sen elın adamının altına yat masaj yaptır nerde edep nerde namus ve bayanlar okadar azıttıkı sutyen kılot gezıyor erkekler kadınlardan daha ahlaklı ve namuslu kılotla gezmıyor ınsanı tahrık edıp sapıttırana kadar acıyorlar yapacak bısey yook dostum kız haket mıs olmasa ıyı ama olmus
Bir kız tek başına bir erkeğin evine gidiyorsa kendiside razıdır bu işe kimse kimseyi kandırmasın Allah bilir aralarında bir tartışma çıktıda gidip adamı şikayet etti ne işin var senin milletin evinde hak etmişsin.
ÇEVRE KALABALIK: Olayın gerçekleştiği evin yüzlerce konutun ve etrafında da başka yerleşim birimlerinin bulunduğu bir bölgede olduğu dikkate alınmalıdır...HER ŞEYE TAMAMDA BU NEYA ÇEVRE KALABALIKMIŞ.DAĞ BAŞINDA OLSA BU SEFERDE SEN NEDEN KIZ BAŞINA ORDAYDIN DİYECEKLER GENE BERAAT
ISTE SEYTANLIKLAR KADINLARDA HER YASTA MEVCUIT
halk neden kendi adaletini sağlamaya çalışıyor sanıyorsunuz işte bu yüzden, 50 yaşında adam üstelik de antrenörü karşısında ise küçük bir kız çocuğu, neredeyse kız çocuğunu suçlu çıkaracaklarmış, kız adama aşık oldu ve gel beni taciz et dedi olay böyle oldu herhalde
Şimdiki genç kızlar maaşallah atlayacak yer arıyorlar.Ar namus tertemiz.Hepsi utanç verici.Hepsi günümüzde kanayan yara.Nerde eski namuslu kızlar.Yazıklar olsun.Kimse merak etmesin namusunu iffetini koruyana kimse bir halt edemez.
namuslu kız mı bıraktınızda şimdi o eski günleri arıyorsunuz ????
bu kararı veren ve onaylayan hakimleri tebrik ederim tam adaletli yargı budur işte bravo
diyelim ki 16 yaşında kız tecavüze uğradı ve şikayetçi oldu, ancak sapık adam zengin ve kabadayı birisi, mahkeme sürerken hem kızı ham ailesini korkutarak ve para vererek susturdu şikayetten vazgeçirdi kız ifadesini değiştirerek o yapmadı dedi, adam beraat mi edecek,
anlamıyorum arkadaş madem kızın rızası var o zaman neden olay sonrası gidip şikayet ediyor uyumuş numarası yapması belki de adamın daha fazla ileri gitmemesi için tepki vermemesi de korktuğu için olabilir.
adamın şerefsizliği içinde birşeyler denseydi bari
BAZN İNSAN DUYGULARINA ,İHTİRASLARA YENİK DÜŞÜYOR SONRADAN PİŞMAN OLUYOR AMA NAFİLEEEE
Yargıtay 14. Ceza Daire başkanının kızına aynı şey yapılsa acaba aynı cezayı mı verir di kendisine bir sorarmısınız? Kendisi böyle şeyleri destekliyorki böyle bir karar almış
yargıtay başkanının kızı değil feriştahın kızıda olsa ne farkeder, 16 yaşındaki bir kızın ses çıkarmaması o anda bu hareketten hoşlandığını gösterir.
dava kız çocuğu üzerinden gitmiş. sanırsın ki bir hikaye anlatılıyor ve başrol kız. burada adamla ilgili hiçbir madde yok. haberin sonuna doğru kız suçlu bulunacak diye korktum.
YAZIK TOPLUMUN DEĞER YARGISI KAYMIŞ İYİ CE
RABİA zihniyeti
böyle adalet hukuk sistemi olmaz olsun nasıl bir ulkede yasıyoruz!kızın rızası bıle olsa o daha 18 yasında degıl ve bu dırekt tacızdır o yastakı bır cocuk cabuk aldanıp hata yapabılır ve karsı taraf yetıskın oldugu ıcın karsı taraf sorumludur,o cocuk dogruyu yanlısı o yasta ayırt edememısıtr bunları nasıl goz onunde bulunduramıyorlar boyle kotu bır dunyada yasadıgımız ıcın cok uzgunum,o cocuk ne vaatlere kanıp o duruma sessız kalmıstır!!!!
Hocanın niyeti zaten belli masaj yapmak değil sadece sex dusunuyoor.uyuma numarasına gelince hocanın uydurdugu yalan.uyku hapı atmıştır.
HALA TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ DİYENLER VAR. BU CÜPPELİ CANİLER, HANİ ŞU VİJDANI İLE CÜZDANI ARASINDA SIKIŞIP, GENELLİKLE BU SIKIŞIKLIKTAN CÜZDAN YÖNÜNDE ÇIKAN CÜPPELİ CANİLER PKK DAN TEHLİKELİDİR. 16 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUK ANNE VE BABASININ İZNİ OLMADAN KENDİ RIZASI İLE EVLENEMİYOR. KENDİSİNE YAPILAN TACİZE NASIL RAZI OLABİLİR. MARDİNDE 14 YAŞINDAKİ SÜBYANA TECAVÜZ EDEN ŞEREFSİZLERİN CEZASINDA " KIZI DA KARŞI KOYMAMAIŞ Kİ " DİYE İNDİRİM YAPAN HAKİM , BU KARARI " HAKİM DOĞRU SÖYLÜYOR KARDEŞ " DİYE ONAYLAYAN YARGITAY BU CÜPPELİ CANİLERDEN DEĞİL Mİ. KENDİ TORUNLARI BAŞINA GELSİN İNŞAALLAH.
üzgünümde kızlarda az değil neden uyuma numarası yapıyorsun madem karşısın karşı çık hem adamın evinde ne işin var? temizliğe gitmiş. kusura bakmayın ben 35 yaşındayım istemediğimde eşim bile bana dokunamaz
ulan o zaman reşitlik yaşını 13 yapın, evlenen rızasıyla evlenmiyor da tecavüze uğrayan mı rızasıyla uğruyor sizin adaletinizi...
münevver karabulut olayını bilirsiniz hepiniz.ana-babanın rızasıyla zengin koca avına giden kızın ölümü.sadece genç kızlarda değil ana babalarda da çok büyük hatalar var.biraz höt diyemiyolar götlerinden düşen sıpalara.ama bu günlere kolay gelmedik arkadaşlar.tekke ve zaviyelerden tutun din eğitimi veren gönüllü yerler kapalır, din eğitimcileri gönüllü değilde memur olursa du günlere gelir hatta daha da beter oluruz.hatta övüne övüne anlatırız bu kısıtlama ve kapatmaları.dışarda gezen başı göya kapalı götte dar pantollura bakın hele yada kısa etek baş göya kapalı.dinimizi bilmiyoz ki.
Diğer Haberler