HABER

167 sinema yapımına destek

167 sinema yapımına destek

Ankara AA- Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema filmlerinin desteklenmesine ilişkin kanun gereğince Eylül 2007 itibariyle, 167 yapıma 3 milyon 40 bin 950 YTL destek sağladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın konuyla ilgili soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, kişisel yaratımın korunmasının; ülke kültürünün zenginleştirilmesi ve dünyaya tanıtılmasının yanı sıra, ülke ekonomisi açısından da gün geçtikçe daha büyük önem taşıdığını kaydetti.

Günay, korsan faaliyetlerin, gelişen teknolojiyle birlikte dijital boyuta taşınmasının, korsanla mücadelenin daha hızlı ve etkin hale getirilmesi ihtiyacını doğurduğunu, sağlam bir yasal zeminin oluşturulması ve etkin bir uygulamanın geliştirilmesi amacıyla, yasal ve uygulamaya yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Korsan içerik sunan bir çok internet sitesinin, meslek birliklerinin başvurusu üzerine kapatıldığına işaret eden Ertuğrul Günay, bu sistemin daha iyi işlemesinin, meslek birliklerinin, korsan faaliyetlerle mücadele bakımından güçlenmesine bağlı olduğunu belirtti. Bakan Günay, bakanlığının, bu konuda meslek birlikleriyle koordinasyon içerisinde çalıştığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, korsan faaliyetleri önleme, denetim ve soruşturma mekanizmasının güçlendirilmesi için kayıt tescil, sertifikalandırma ve bandrol sistemlerinin uyguladığını anımsattı.Sinema eseri sahiplerinin, yapımcıların ve diğer hak sahiplerinin güçlendirilmesi için bakanlıkça meslek birliklerine proje bazında destek sağlandığını vurgulayan Bakan Günay, Sinema Filmlerinin Desteklenmesi ve Sınıflandırılması İle Desteklenmesi Hakkında Kanun gereğince Eylül 2007
itibariyle 167 yapıma 3 milyon 40 bin 950 YTL destek sağlandığını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön