HABER

1700 yıllık mumyanın esrarı

Bilim insanları, 1700 yıllık bir mumya üzerinde yaptıkları çalışmada beklenmedik bir gelişmeyle karşılaştı.

1700 yıllık mumyanın esrarı

Cinsiyetini belirlemek için X-ray taramasına sokulan mumyanın, vahşice öldürüldüğü anlaşıldı. Bilim insanları şimdi, mumyanın nasıl öldürüldüğünü anlamaya çalışıyor.

Milattan Sonra 350 yılında yaşadığı düşünülen bir çocuğa ait mumya üzerinde yapılan testler geçtiğimiz hafta sonu başladı. Bilim insanlarının amacı, mumyanın cinsiyetini belirlemeye çalışmaktı.

İngiltere’nin Essex bölgesindeki Saffron Walden Müzesi’nde bulunan çocuk mumyanın geçmişte erkek olduğu düşünülüyordu. Ancak yeni incelemeler bu düşüncenin yanlış olabileceği gibi, mumya hakkına önceden fark edilmemiş bir detayı gözler önüne serdi.

X-ray taramasına sokulan çocuk mumyanın kafatasında meydana gelen çatlaktan öldüğü ve ölmeden önce köprücük kemiğinin kırıldığı anlaşıldı.

Araştırmada yer alan röntgen uzmanı Halina Szutowicz, çocuğun öldürülmüş olduğunu düşündüklerini belirtti. Szutowicz, çocuğun bir kaza sonucu da ölmüş olabileceğini ancak bunun kesin olmadığını söyledi.

ÖLÜM NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Bilim insanları sürdürülen testler tamamlanmadan çocuğun neden öldüğü hakkında kesin bir şey söylemeyeceklerini söyledi. Diğer yandan, East Anglia Üniversitesi’nden Dr. Christina Riggs, en son 17 yıl önce incelenen ve o zaman erkek olduğuna karar verilen mumyanın cinsiyetinin aslında kız olduğunu belirtti.

Riggs, çocuğun mumyalanmasında kullanılan sargıların, antik Mısır’ın başkenti Thebes’te o dönem kız çocukları için tercih edildiğine dikkat çekti. Ayrıca, mumyanın dişleri, bilekleri ve leüen kemiklerinin incelenerek yaş ve cinsiyetinin kesin olarak belirlenmesi bekleniyor.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler