HABER

"19 Günde 19 Mayıs 2019"

Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında İstanbul'dan devraldıkları Türk bayrağını kürek çekerek 19 Mayıs'ta Samsun'a ulaştırmayı amaçlayan 15 dragon bot sporcusu, Sinop'a ulaştı

SİNOP (AA) - Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen "19 Günde 19 Mayıs 2019" etkinliği kapsamında İstanbul'dan teslim aldıkları Türk bayrağını Samsun'a ulaştırmak üzere yola çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Dragon Bot Takımı, Sinop'a geldi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın teslim ettiği bayrağı taşıyan kürekçiler, Sinop'ta, Vali Yardımcısı İzzet Ercan, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Altıntaş, Geçlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Limanda düzenlenen karşılama töreninde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı, burada yaptığı konuşmada, Dragon Bot Takımı'nın dev dalgalarla mücadele ederek İstanbul'dan Sinop'a ulaşmayı başardıklarını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün de Milli Mücadele'nin ateşini yakmak için 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığını anımsatan Bayram, şunları dile getirdi:

"Bu zorlu yolculuk anısına Samsun Büyükşehir Belediyesi Dragon Bot Takımı İstanbul'dan yaklaşık 800 kilometre yol katederek Sinop'a ulaşmayı başardılar. Aynen 100 yıl önce olduğu gibi sporcularımız tek yürek ve vücut halinde yolculuklarına devam ediyorlar. Bu yolcuğun, 19 Mayıs günü Samsun'da başarılı bir şekilde tamamlanacağına yürekten inanıyorum. Bize bu zorlu yolculukta destek veren tüm il valiliklerimize şükranlarımı sunuyorum."

Konuşmanın ardından halk oyunları gösterileri sunuldu, sporcular Vali Yardımcısı İzzet Ercan'a yanlarında getirdikleri Türk bayrağını teslim etti.

Geri Dön