HABER

1984 İngiltere'de gerçek oluyor

Londra (AA) - George Orwell'in ünlü romanı "1984" İngiltere'de gerçek oluyor. İngiliz yetkililer, ülkenin giderek, vatandaşların her anının izlendiği "Büyük Birader" toplumu haline geldiğini belirttiler.

Konuyla ilgili hükümet yetkilisi Richard Thomas, gerek hükümet kuruluşları, gerekse ticari kuruluşlar tarafından giderek daha fazla kişisel bilginin toplandığını, insanların bunun tehlikeleri hakkında haberdar olması gerektiğini belirtti.

Kameralarca tespit edilen hız yapan sürücülerin sayısı 1996'da 300 binden 2004'te 2 milyona çıktı. 2002 sonu itibarıyla güvenlik yetkilileri mobil telefon operatörlerinden 400 bin defa bilgi istediler. Parmak izi veri tabanında 6 milyon parmak izi bulunuyor

Tüm bunların yanı sıra polis teşkilatı, suç oranının yüksek olduğu yerlerde ordunun kullandığı türden casus uçakları kullanmayı planlıyor.Güvenlik kameralarının mikrofonlar ve insanların yüzlerini tanıyacak bilgisayar programlarıyla donatılmasına ise birkaç yıl kaldığı belirtiliyor.

Thomas, açıklamasında sorunun sadece sokaklar ve diğer yerlerde kameralarca izlenmek olmadığını belirterek, "Cep telefonunu, kredi kartımızı her kullandığımızda, her internete girişimizde, elektronik alışveriş yaptığımızda, otomobilimizi her kullandığımızda hakkımızda daha çok bilgi toplanıyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön