HABER

2-B arazilerinde güncelleme

2-B arazileriyle ilgili güncelleştirme çalışmalarına Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde başlandı.

Ören’deki güncelleştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Selimiye beldesine geçildi.

Milas Kadastro Müdürü Şerif Arslan, 2-B arazileriyle ilgili güncelleştirme çalışmalarının Ören beldesinde dün itibariyle başladığını söyledi. Arslan, “Geçen hafta bizim personelimiz ve ihaleyi alan müteahhit firma personeli bir araya geldiler. Gerekli evrak ve dokümanları pafta üzerinden tespit edip Ören, Selimiye, Dörttepe, Kıyıkışlacık tarafında toplam 61 köyde 2-B arazilerinin güncelleştirmesi kararlaştırıldı. İlk etapta Ören’de 11 köyde çalışmalara başlandı. Toplam 61 köydeki çalışmalar 3 ay içinde bitirilecek” dedi.
2-B arazilerindeki güncelleştirmelerin amacından bahseden Arslan, “Buradaki amaç; 2-B kapsamındaki yani orman arazisi vasfını yitirmiş tarım arazilerinin tespiti, mülkiyeti, üstündeki kullanıcıları en son haliyle güncelleştirmelerini yapmak. Üst makamlarca tespit edildikten sonra bu arazilerin satışı gündeme gelebilir. Ama biz bunları düşünmeden genel müdürlük talimatı doğrultusunda programı yaptık. Bu program çerçevesinde çalışmalarımız devam ediyor, inşallah 3 ay içinde çalışmalar bitirilip hak sahiplerine yerler teslim edilecek.

Ören’deki çalışmalar bittikten sonra Selimiye taraflarında güncelleştirmeler yapılacak. 10-15 günlük bir süreçte burası da bitmiş olacak. Sonuçta 61 köyümüzde güncelleştirmeler tamamlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Çalışmaların yeminli bilirkişiler ve muhtarlar aracılığıyla yapıldığını kaydeden Arslan, Milas’taki 2-B çalışmaları öncesinde ise Fethiye, Köyceğiz, Dalaman taraflarında güncelleştirmelerin yapıldığını belirtti.

16 KÖYDE YENİDEN KADASTRO ÇALIŞMASI YAPILACAK

“Ekinambarı, Avşar, Yaşyer, Kıyıkışlacık gibi 16 köyde ana hatlarda kaymalar olduğu gerekçesiyle 3402 Kadastro Kanunu’nun 22 A maddesine göre yeniden kadastro çalışması yapılacak. Gerekli makamlara bildirdik ve konunun ihale grubuna alındığı belirtildi” diyen Arslan, sözlerine şöyle devam etti: “Milas’ın kadastrosunu 5 yılda bitireceğiz demiştik ve bitirdik vatandaşlarımız tapularını aldı. Sadece Sarıkaya köyünde ormanla ilgili konu olduğu için kadastro çalışmaları tamamlanamadı”

2-B ARAZİLERİNDEN KİRA ALINACAK

Öte yandan 2-B’lerin satışıyla ilgili CHP’nin yaptığı itiraz Anayasa Mahkemesi’nde beklerken, Maliye Bakanlığı’ndan bir karar çıktı ve 2-B arazileri üzerinde ikamet edenlerden kira alınmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Emlak Tebliği, 2-B arazilerinde gayrimenkulü bulunanlardan kira alınmasını kapsıyor. Değiştirilen tebliğde, kıyı kanunu kapsamında yer alan sahillerdeki izinsiz işletmelerden de kira alınacağı kaydediliyor.

Geri Dön