HABER

2 bin 194 çocuk şiddet mağduru oldu

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2008-2009 eğitim öğretim yılında 2 bin 194 çocuğun şiddet mağduru olduğunu ortaya koydu.

ANKARA (ANKA)-Bakan Çubukçu, şiddet mağduru öğrencilerin ve velilerinin her türlü şikayet ve isteklerinin değerlendirildiğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur’un “2008-2009 eğitim öğretim yılında şiddet mağduru olan çocuklara” ilişkin soru önergesini yanıtladı. Çubukçu, bakanlığı tarafından “Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Stratejisi ve Eylem Planı 2006-2011” çerçevesinde, 2006 yılı Nisan ayından itibaren MEBSİS üzerinden “Vaka Analiz Formu” aracılığıyla okullarda meydana gelen şiddet olaylarının takibinin sürdüğünü bildirdi. Sözkonusu formda spesifik olarak okul personeli tarafından öğrenciye yönelik uygulanan şiddet başlığının bulunmadığını ifade eden Bakan Çubukçu şu bilgileri verdi:

“2008-2009 eğitim-öğretim yılı verilerine göre şiddet mağduru öğrenci sayısı 2 bin 194’tür. Öğrencilere şiddet uygulanması durumunda ilgili okul müdürlüğüne, ilçe milli eğitim müdürlüğüne, kaymakamlığa, il milli eğitim müdürlüğüne, valiliğe, cumhuriyet savcılığına ve bakanlığımıza şikayette bulunulması mümkündür. Ayrıca mağdur olan öğrencilerin veya velilerin her türlü şikayet ve isteklerinin de değerlendirildiği Bakanlığımız BİMER’ine e-mail yoluyla başvurulması halinde talepler değerlendirilerek sonuçlandırılmakta ve sonucundan talep sahibine bilgi verilmektedir.” (ANKA)

Geri Dön