HABER

2 bin kişinin oturduğu Beylikdüzü'ndeki sitede deprem tedirginliği

İstanbul Beylikdüzü'nde 2 bin kişinin yaşadığı site sakinleri, deprem korkusu yaşıyor. 1 yıl önce yaşanan Silivri depremi sonrası '24 saatte boşaltın' tebligatı verilmesine rağmen maddi durumu olmadığı için riskli yapılarda yaşamaya devam eden vatandaşlar, psikolojilerinin bozulduğunu söyleyerek 'ölmek istemiyoruz' dedi. Site sakinleri, depremde enkaz altında kalarak ölmeden önce kendilerine uzanacak yardım elini beklediklerini açıkladı.

İzmir’de geçtiğimiz hafta meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin ardından, İstanbul’da beklenen büyük deprem korkusu bir kez daha gözler önüne serildi. Beylikdüzü Gürpınar Mahallesi siteler bölgesinde bulunan 13 bloklu 26 yaşını aşkın 8 katlı bloklarda oturanlar taşıyıcı kolonları erozyona uğrayıp demirleri oksitlenen binalarından korku duyuyor. Geçtiğimiz yıl 5.8 şiddetindeki Silivri depreminden sonra belediye ekiplerinin 24 saat içinde boşaltın tebligatı verdiği binalarda 2 bine yakın nüfusunda yaşadığı öğrenildi. Site sakinleri, büyük korku yaşadıklarını ifade ederek maddi durumları olmadığı için yetkililerden bir çözüm beklediklerini ifade etti.

Site sakinlerinden Eşref Tekir, korktuklarını belirterek, “Korkuyoruz. Başvurduk buraya kimse gelmedi. Bekliyoruz birilerinin gelmesini duruma müdahale etmesini” dedi.

'ZAMANINDA MÜDAHALE İSTİYORUZ'

Bir diğer site sakini Ercan Yüksel ise binaların yaklaşık 30 yıllık ömürleri olduğunu ve daha önce durumla ilgili ilçe belediyesine başvurduklarını kaydederek, “Zabıta memurları geldi binaların çürük olduğuna dair tebligat yaptılar. Onun dışında ne gelen var ne giden. Buradan insanlar bir çözüm bekliyor. Deprem olduktan sonra biz bundan iyi kötü bir şey istemiyoruz zamanında müdahale istiyoruz. Bize tebligatta 24 saatte boşaltın dediler. Benim bloğuma tebligat yapılmadı ama bu bloğa yapıldı” diye konuştu.

AW158183_03

'ÖLMEYİ İSTEMİYORUZ'

Bina sakini bir kadın ise, “ Her sallantıda gözümüz kapıda çocuklarımızın psikolojisi bozuldu derslerine adapte olamıyorlar. Tebligatı Silivri depreminde yapmışlardı. Herkes kredi ödüyor kimsenin durumu yok. Gidecek yerimiz de yok. Bizde ölmek istemiyoruz. Öldükten sonra mı gelsinler. Ölmeyi istemiyoruz, yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

AW158183_02

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
REİSİN SARAYLARI NE GÜNE DURUYORR....YERLEŞİN ORALARA...
99 depreminden sonra çıkarılan deprem vergisi ile ( daha sonra verginin adi değiştirildi ancak halen var) toplanan yüzmilyarlar nereye harcandı? Bunu hepimizin bilme hakkı yok mu?
@r.etkar emekli maaşları ödenmiştir
@willer_45 SAYIŞTAY SARAY dediğiz KÜLLÜYE dahil Tüm Belediye ve bakanlıkların bütcelerini bu bütceyi nasıl harcdığını, ek gelir ve kazançlarını varsa kanun ve mevzuatlara göre yanlışlarını raporlar. Düzeltmeleri için ilgili kişi ve kurumlarla bildirir.
anlıyorum korkuyosunuz o vakit kimse para hesabı yapmicak değerinin altında verecek müteahhide herkes sıfır daire istiyo m2 azalmasın istiyo üstüne de fazla para vermek istemiyor ohh ne güzel dünya kardeşim binan eskiyse defoluysa paraya pula bakmicaksın can bu
belediyemi yapsın yoksa çürük yapan müteahitmi yapsın,ipsiz sapsız türkiye
Geri Dön