HABER

"2 konu bağlantılı değil"

KOPENHAG (İHA) - Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı ve Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, günün erken saatlerinde, Avrupa Birliği (AB) Genişleme Zirvesi için Kopenhag'da bulunan AB üyesi ülkelerin başbakanlarıyla düzenlenen yemekten sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir çözüm için umutlu olduğunu söyledi. Rasmussen, ancak 2 konunun birbiriyle bağlantılı olmadığına dikkat çekti.

Türkiye'ye koşullu müzakere tarihi verilmesinin ardından, Rasmussen, düzenlediği basın toplantısında, "Kıbrıs ihtilafına bir çözüm bulunabileceğini umuyorum ve bu çözümün, zirvedeki genişleme müzakerelerinin sonuçlanmasından önce elde edilebileceğini ümit ediyorum" dedi.

Türkiye'ye yönelik karar ile Kıbrıs'ın birleşmesi konusu arasında irtibat bulunduğu yönündeki görüşleri reddeden Başbakan Rasmussen, "Türkiye ile ilgili karar ve Kıbrıs sorunu arasında doğrudan bir bağlantı göremiyorum" diye konuştu.

Kıbrıs sorunu ile Türkiye'nin üyeliği arasında kurulacak bir bağın Türkiye'ye yeni bir sorumluluk yükleyeceğini söyleyen Danimarka Başbakanı, AB'nin de Kıbrıs'ta çözüm için siyasi kriterlerden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön