HABER

2 sanığı açlık grevinde

SİVAS (İHA) - Sivas Davası sanıklarından olan ve Tokat'ın Zile İlçesi'nde bulunan kapalı cezaevinde kalan mahkumlar Ali Kurt ile Durmuş Tufan'ın, açlık grevine girdiğini öğrenen Kurt Ailesi, mahkumların Sivas'a yakın bir cezaevine gönderilmesini istedi. Aile, "Yetkililer bu konuda harekete geçmezse, bizler de evimizde açlık grevine gireceğiz" dedi.

Sivas Olaylarıyla ilgili yargılanan mahkumlardan Ali Kurt'un ablası Esme Çağlar, kardeşinin açlık grevine girdiğini telefondan öğrendiğini belirterek, "İki gün önce bana telefon açan kardeşim Ali, açlık grevine girdiğini ve savcılık tarafından kendisine, açlıktan öldüğü takdirde cezaevi yönetiminin sorumlu olmadığına dair dilekçe imzalattırıldığını söyledi. Kardeşim oralarda eziyet çekiyor ve bizler de aynı şekilde üzülüyoruz. Eğer yetkililer harekete geçip çalışma yapmaz ise bizler de evimizde açlık grevine gireceğiz" dedi.

"TEHDİT TELEFONLARI ALIYORUZ" Ağabey Mustafa Kurt da Zile Kapalı Cezaevi'nde kalan 2 mahkumun Sivas'a yakın bir cezaevine sevk edilmesini istedi. Mustafa Kurt şöyle konuştu:

"Kardeşim Sivas'ta yatarken, Tokat'ın Zile İlçesi'ne gönderildi. Ziyaretine sürekli olarak gidemiyoruz. Gittiğimizde ise 5 saatlik uğraş sonrasında sadece 10 dakika görüşebiliyoruz. Şu an Zile'de 3 sanıktan 2 tanesi açlık grevi yapıyor. Kardeşim bizi sürekli görmek istiyor. Ancak maddi durumumuz iyi değil. Her gittiğimizde görüşemiyoruz. Yakın akrabalarımız gittiğinde ise soyadı tutmadığından kimseyle görüştürmüyorlar. Ayrıca mahkumlar Sivas Olayları ile ilgili olduğu için kimse Zile'ye gitmemizi istemiyor. Bu nedenle birçok tehdit telefonu alıyoruz. Olaylarla ilgimiz olduğu iddiasıyla Zile'ye geldiğimizde öldürüleceğimizi söylüyorlar. Onun için ziyarete gittiğimizde hiçbir can güvenliğimiz yok. Bu nedenle kardeşimin ve diğerlerinin Sivas'a yakın bir cezaevine gönderilmesini istiyoruz."

Ağabey Mustafa Kurt, siyasilerin kendilerinden kaçtığını da sözlerine ekleyerek, "Başta iktidar partisi olmak üzere, yardım almak için birçok partinin il başkanlığına gittik. Ancak onlar bize hiç bir şey söylemiyor ve bizimle görüşmüyor. Kardeşimizin yakın bir yere getirilmesini istiyoruz ama kimse bizimle ilgilenmiyor. Maddi durumumuz iye olsa zaten böyle bir istekte bulunmayız. Gidiş gelişlerimiz çok para tutuyor. Valiliğin verdiği yardımlarla geçiniyoruz. Kardeşim yakında bir yerde olsa en azından yol masrafını kendisine veririz. Eğer kardeşlerimiz başka yere gelmez ise bizler çoluk çocuk demeden vilayet önüne giderek intihar edeceğiz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön