HABER

2. Sınıf ülke olmaktan kurtulduk

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, ''AK Parti iktidarı sayesinde Türkiye'nin ikinci sınıf ülke olmaktan kurtulduğunu'' söyledi.

STRAZBURG (A.A) - Çavuşoğlu, ''Ankara Günleri'' kapsamında Strazburg Kongre Sarayı'nda düzenlenen gala yemeğinde yaptığı konuşmada, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, büyük bir emek ve çalışmanın karşılığı olarak, 8 yıl gibi kısa sürede ''Avrupa Ödülü''nü hak ederek aldığını ifade etti.

Türkiye'nin bu hafta iki mutluluğu birden yaşadığını bildiren Çavuşoğlu, ''Bunlardan biri Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığına ilk kez bir Türk parlamenterin üstlenmesi, diğeri de Ankara Büyükşehir Belediyesinin elde ettiği ödüldür. Türkiye her zaman daha iyisini hak ediyor. Türkiye için daha çok çalışacağız'' dedi.

-''AVRUPASIZ TÜRKİYE KESİNLİKLE OLMAZ''-

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Alan Meale de Avrupa Ödülünün kültür, yerel kültür ve Avrupa bilincini yaşatmakla ilgili bir oluşum olduğuna dikkati çekerek, ''İlk defa bir Türk delegasyon üyesi, Avrupa Parlamenterler Meclisi başkanlığına seçildi. Yine ilk kez Avrupa Konseyinde böyle bir görkemli bir tanıtım yapıldı'' diye konuştu.

Türkiye'nin, Avrupa'nın bir parçası olduğunu ve Ankara'nın bu ödüle layık olduğunu belirten Meale, ''Avrupasız Türkiye kesinlikle olmaz'' ifadesini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Türkiye'nin AB için ne kadar hazır olduğunu Avrupalıların gözleriyle gördüklerine inandığını ifade ederek, Ankara'nın, Avrupa'nın başkentlerinden biri olmaya artık hazır olduğunu bildirdi.

Geri Dön