HABER

2 yılda 835 kişiye TCK 301'den dava açıldı

ANKARA (ANKA)- Türk Ceza Kanunu'nun en çok tartışılan maddeleri arasında yer alan 301. maddesinden 2 yıl içerisinde 835 kişi hakkında dava açıldığı belirlendi.

ANKA'nın Adalet Bakanlığı'ndan edindiği verilere göre, Türk Ceza Kanunu'nun en çok tartışılan maddeleri arasında yer alan 301. maddesinden 2 yıl içerisinde tam 835 kişi hakkında dava açıldı. "Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçunun tanımlandığı TCK'nın 301 maddesinden yargılananlardan 299'unun davası karara bağlandı. Yargılaması tamamlanan 299 kişiden 89'u beraat etti. 66 kişi, TCK 301. maddesinde tanımlanan suçu işlediği gerekçesiyle mahkum oldu. Mahkum olanların tamamının erkek olduğu da saptandı. Halen 536 kişinin yargılamasına ise mahkemelerde devam ediliyor.

Özellikle Avrupa Birliği'nin kaldırılması için yoğun baskı yaptığı TCK'nın 301. maddesinden yargılananlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak, Gazeteci yazar Hasan Cemal, Sanatçı Ferhat Tunç ve öldürülen Hrant Dink gibi ünlü isimler de yeraldı. Hükümetin değiştirilmesi için üzerinde çalıştığı, 835 kişinin yargılandığı ve 66 kişinin mahkum olduğu TCk 301. maddesi şöyle:

"MADDE 301. - (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön