20 Yıl Sonra Lise Katliamında Ölenler Anılıyor

Colorado eyaletinin Littleton kenti, 20 yıl önce Amerika’nın en kanlı okul saldırılarından birinde ölenleri anıyor. Columbine Lisesi’nin iki öğrencisi 20 Ocak 1999’da, anne-babalarına kayıtlı silahları alarak okullarında büyük bir katliam düzenlemiş ardından intihar etmişti. Saldırıda 13 kişi öldü

20 Yıl Sonra Lise Katliamında Ölenler Anılıyor

Colorado eyaletinin Littleton kenti, 20 yıl önce Amerika’nın en kanlı okul saldırılarından birinde ölenleri anıyor. Columbine Lisesi’nin iki öğrencisi 20 Ocak 1999’da, anne-babalarına kayıtlı silahları alarak okullarında büyük bir katliam düzenlemiş ardından intihar etmişti. Saldırıda 13 kişi öldü.

Cumartesi günü başlayan ve üç gün sürecek anma törenlerinde hayatını kaybeden 12 öğrenci ve bir öğretmen anılıyor. Törenlere okulun eski ve şimdiki öğrencileri, öğretmenleri ve hayatını kaybedenlerin yakınları katılıyor.

Hayatta kalmayı başaran öğrencilerden bazıları olanların ilk başta şaka olduğunu düşünmüş.

1999 yılında yaşanan katliamdan bu yana Amerikan okullardaki saldırılar, önlenmeye çalışsa da devam ediyor.

Okullarda güvenlik sıkılaştırılırken okul güvenliği konusu son 20 yılda milyarlarca dolarlık yeni bir sektör dahi yarattı. Okullarda sık sık bir silahlı saldırı durumunda alınacak önlemler konusunda tatbikatlar ve eğitimler düzenleniyor.

Bu hafta polis Columbine saldırısının yıldönümünde yeniden bir silahlı saldırı olabileceği endişesiyle uzunca bir süredir takip ettiği bir kişinin adını ve bilgilerini yayınladı ve bu kişinin silah edindiği bilgisine ulaşıldığını açıkladı. Bu gelişme üzerine aralarında Columbine Lisesi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda okul salı günü kapalı tutuldu.

Polis daha sonra aranan 18 yaşındaki şahsın Columbine’ın 64 kilometre uzağında cesedinin bulunduğunu büyük olasılıkla intihar etmiş olduğunu açıkladı.

1999 yılındaEric Harris ve Dylan Klebold adlı iki öğrenci Columbine Lisesi’ne yarı otomatik silahlarla girerek 12 öğrenci ve bir öğretmeni katlettikten sonra okulun kütüphanesinde intihar etmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler