HABER

"2004 uzak değil"

ATİNA (İHA) - Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ülkesinin Kopenhag Zirvesi'nde de Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) yoluna tam destek verdiğini belirterek, Türkiye'nin 2004 yılı için aldığı tarihin aslında yapması gereken değişiklikler için çok uzak değil çok yakın bir tarih olduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ülkenin en büyük televizyon kanallarından MEGA televizyonunun haber programı "Fakeli"ye katıldı. Dün akşam geç saatlerde yayınlanan programda, Kopenhag'da nelerin yaşandığı, Kıbrıs'ın AB üyeliğinin getirdikleri ve Türk-Yunan ilişkileri ele alındı.

Yunanlı Bakan, Kıbrıs'ın AB üyeliğinin adadaki problemin çözülmesi için bir dinamizm kazandırdığını ve 28 Şubat tarihine kadar 2 tarafın bir sonuca ulaşabileceklerini söyledi. Papandreu, 28 Şubat tarihinin çözüm için son adım" olmadığını ancak "önemli" bir adım olduğunu açıkladı.

Yorgo Papandreu, Adalet ve kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan ile Başbakan Abdullah Gül'ün ilk defa diğer Türk liderlerden daha farklı ve olumlu bir tutum sergilediklerini, hem bu tutumun devam etmesi ile, hem de Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini doğru şekilde uygulaması ile 2004 yılında müzakere tarihi alabileceğini savundu.

"SAVAŞ YA DA SICAK TEMAS İHTİMALİ GİDEREK AZALIYOR" Papandreu, Kıbrıs konusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Rauf Denktaş'ın takındığı tavrı ise olumsuz olarak değerlendirerek, Denktaş'ın artık kendi halkının çıkarının AB olduğunu anlaması gerektiğini öne sürdü.

Papandreu, özellikle İsmail Cem ile son 3 yılda uyguladıkları politika ve Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye açılan AB yolu ile artık Türkiye ile Yunanistan arsında bir savaş veya sıcak temas olayının varolma ihtimalinin azaldığını ifade ederek, Türkiye AB'ye yaklaştıkça bu ihtimalin daha da azalacağına inandığını kaydetti.
Programda, Türkiye'den bazı isimlerle yapılan röportajlar da yayınladı. Söz konusu röportajlarda Ertuğrul Özkök ve Mehmet Ali Birand gibi gazeteciler, son gelişmeleri değerlendirdi. Programda, Türk halkının Kıbrıs ve AB sorularına verdikleri yanıtlar da yayınlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön