HABER

2007 bütçesi bu hafta TBMM'de

2007 bütçesi bu hafta TBMM'de

Ankara (AA)- Meclis, bu hafta bütçe nedeniyle aralıksız çalışacağı bir haftaya giriyor.

Gündemindeki tasarı ve teklifler için gece de çalışacak TBMM Genel Kurulu, 15 Aralık Cuma gününden itibaren bütçe maratonuna başlayacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, 12 Aralık Salı günü, görüşmeleri yarım kalan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifine devam edilecek. AKP Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur'un, SSK ölüm aylıklarıyla ilgili düzenleme yapılması amacıyla verdiği yasa teklifi, Anayasa Mahkemesi'nin ilgili yasayı iptal kararı doğrultusunda, ölen sigortalının ölüm tarihi itibariyle yürürlükte bulunan hükümlere göre aylık almaya, hak sahipleri için düzenleme yapıyor.

Bu teklifin yasalaşmasının ardından AKP Diyarbakır Milletvekili Osman Arslan'ın, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak. Teklif, terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamındaki faaliyetler nedeniyle zarara uğrayan gerçek ve tüzel kişilerin, maddi zararlarının karşılanması amacıyla yaptıkları başvuruların sonuçlandırılması için öngörülen süreyi uzatırken, başvuruların sonuçlandırılamaması durumunda Bakanlar Kurulu'nca sürenin uzatılması imkanını getiriyor.

AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş'ın, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununda değişiklik öngören teklifi de bu hafta görüşülecek düzenlemeler arasında bulunuyor. Teklifte, illerdeki vakıf yönetimlerinde belediye başkanı yerine, görevlendireceği bir belediye başkan yardımcısının yer alması öngörülüyor.

AKP Bursa Milletvekili Şevket Orhan ile Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali'nin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin de görüşülmesi bekleniyor. Teklif, sit ve koruma alanları içinde bulunan ve tapuda kayıtlı olmayan taşınmazların zilyetliğinin mümkün olmasını öngörüyor.

-Bütçe maratonu başlıyor-

2007 yılı bütçesi, bu hafta Genel Kurula geliyor. Bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler, 15 Aralık Cuma günü yapılacak. 16 Aralık Cumartesi günü; ilk turda, TBMM, RTÜK Cumhurbaşkanlığı, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi, ikinci turda ise Başbakanlık, MİT, MGK, Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı bütçeleri ele alınacak.

Bütçe görüşmeleri, 17 Aralık Pazar günü ilk turda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve Dış Ticaret müsteşarlıkları ile İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi, ikinci turda ise DPT, SPK, BDDK, GAP, Tütün ve Tütün Mamulleri Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulunun bütçeleriyle sürecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön