HABER

2007 Türk sineması için "ödülün" yılı oldu

Ankara - Geride bırakmaya hazırlandığımız 2007, Türk Sineması açısından başarılı ve bol ödüllü bir yıl oldu. "Yaşamın Kıyısında", "Takva" ve "Yumurta" filmleri uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönerken, yılın en çok izlenen filmi unvanını 1 milyon 503 bin 14 seyirciyle "Beyaz Melek" elde etti.

Türk sanatçıları, bu yıl uluslararası film festivallerine damgasını vurdu. Almanya'da yaşayan yönetmen Fatih Akın'ın yönettiği "Yaşamın Kıyısında", 60. Cannes Film Festivali'nde en iyi senaryo ödülünü kazandı.

Türk-Alman ortak yapımı olan ve Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz ve Nursel Köse'nin başrolünü paylaştığı film ödül kazanırken, festivalde Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da jüri üyeliği yaptı.Akın'ın filmi, Eylül ayında Almanya adına Oscar'a aday gösterildi. German Films tarafından Münih'te yapılan açıklamada, jürinin Fatih
Akın'ın yönetmenliğini yaptığı yapımı, "En İyi Yabancı Film" kategorisi için seçtiği ifade edildi.

Yönetmen Akın, Ekim ayında, Avrupa Parlamentosu'nun bu yıl ilk kez verdiği sinema ödülü "Le Prix Lux"u kucakladı. Yönetmen Fatih Akın, Aralıkta ise başarılı filmiyle, "En İyi Senaryo" dalında Avrupa Film Ödülü aldı.Senaryosunu Önder Çakar'ın yazdığı, Özer Kızıltan'ın yönettiği, Erkan Can, Meray Ülgen ve Güven Kıraç'ın başrolünü üstlendiği "Takva", yıl boyunca pek çok ödül aldı. Türkiye'nin Oscar'da "En İyi Yabancı Film" dalında aday adayı da olan yapım, yıl boyunca isminden söz ettirdi.

Başarısını Türkiye sınırlarının dışında da gösteren yapım, Berlin Film Festivali'nde "Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği-FİPRESCİ" ödülünü kazandı. Festivalde gösterilen ikinci Türk filmi olan Nesimi Yetik'in "Annem Sinema Öğreniyor" adlı yapım da Alman Akademik Değişim Kurumu'nun kısa metrajlı film ödülünü kazandı.
Film, başarısını 13. Saraybosna Film Festivali'nde de tekrarladı. Başarılı yapım, bu festivalden de "En İyi Film" ödülüyle döndü."Takva", ayrıca, Avrupa Film Ödülleri'nde, ilk filmini çeken ve gelecek vaat eden yönetmenlere verilen "European Discovery" ödülüne de aday gösterildi.

Filmin yanı sıra, oyuncuları da yıl boyunca ödüllendirildi. Takva'nın başrol oyuncusu Erkan Can, Asya Pasifik Sinema Ödülleri kapsamında "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı. Bölgenin "Oscar"ı olarak nitelendirilen Asya Pasifik Sinema Ödülleri'ne 3 dalda aday gösterilen filmin başrol oyuncusu Erkan Can, ödülle ilgili, "Almış olduğumuz her ödül bize manevi destek olarak geri dönüyor. Asya Pasifik Sinema Ödüllerinde bana layık görülen en iyi erkek oyuncu ödülü de Oscar yolunda çok önemli bir adım oldu" dedi.

44. Altın Portakal Film Festivali'nde 6 dalda ödül kazanan "Yumurta", yılın en başarılı yapımları arasında yer aldı.14. Valdivia Uluslararası Film Festivali'ne katılan filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu "En İyi Yönetmen", Saadet Işıl Aksoy da "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı.13. Uluslararası Saraybosna Film Festivali'nde gösterilen filmin oyuncularından Saadet Işıl Aksoy, burada da "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü aldı.Portekiz'de düzenlenen Estoril Avrupa Filmleri Festivali'nde de "En İyi
İkinci Film" seçilen "Yumurta", 5. Bangkok World Film Festivali'nin Dünya Sineması bölümünde yarıştı. Film, bu yarışmada da yönetmeni Semih Kaplanoğlu'na "En İyi Yönetmen" ödülünü getirdi."Yumurta", ayrıca, İspanya'nın Sevilla kentinde düzenlenen Sevilla Film Festivali'nde ise "Eurimages Ödülü"ne layık görüldü.Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun, senaryosunu Orçun Köksal ile birlikte yazdığı "Yusuf Üçlemesi"nin son filmi "Yumurta"nın başrollerini Nejat İşler ile Saadet Işıl Aksoy üstlendi. Film, annesinin vefatının ardından doğduğu kasabaya dönen Şair Yusuf'un yaşadıklarını konu alıyor.

Türk filmlerinin gişe yarışı ise yılın son aylarında "Beyaz Melek" ve "Kabadayı" adlı filmler arasında kızıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön