HABER

2010 yılı için reklam kampanyası yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bir yıldan fazla süreyle reklam ihalesi yapma konusunda Maliye Bakanlığı ile bir çalışmamız var. Olumlu sonuç verileceğini tahmin ediyorum'' dedi.

İstanbul'da 2010 Yılı Reklam Kampanyası İhalesi sonuçlarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Günay, ''Stratejimiz Türkiye'yi turizmde gelişme potansiyeli yüksek, kalitesi yüksek olan, marka değeri gittikçe artan bir ülke olarak dünyaya, yeni pazarlara mümkün olduğu kadar fazla tanıtmaya çalışmak'' dedi.

Günay, Türkiye'yi bütün olarak tanıtmaya çalışırken, İstanbul, Antalya, Adıyaman, Nemrut, İzmir ve Muğla gibi özel olarak bazı yöreleri de öne çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ertuğrul Günay, bir yandan Türkiye'nin imajını yüksek tutmaya, bir yandan da destinasyon bazlı bir tanıtım yapmaya gayret gösterdiklerini belirterek, 2010 yılında da bu çerçevede çalışacaklarını söyledi.

-DİJİTAL TANITIM-

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, teknolojinin gelişmesi ve genç nüfusun dünyada artmasıyla birlikte dijital tanıtımın turizmde önemli bir payı olmaya başladığını anlatarak, dünyanın her tarafında tanıtım kampanyası yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Bakan Günay, önümüzdeki yıl 50'ye yakın ülkede, yaklaşık 150 turizm fuarına katılacaklarını, Türkiye'nin 2010 yılında Berlin Turizm Fuarı'na konuk ülke olarak katılacağını bildirdi. Günay, kasım ayında katıldıkları Londra Turizm Fuarı'nda 2010 yılına dönük olumlu değerlendirmeler aldıklarını ifade ederek, ''2010 Türkiye için daha umutlu, 2009'dan daha umutlu işaretler veriyor'' dedi.

-İHALE BÜTÇESİ 45 MİLYON DOLAR-

Bakan Günay, 45 ajansın başvurduğunu ihale sonucunda ABD, Kanada, Meksika, Balkan ülkeleri, İspanya, İtalya, Fransa, Hindistan, Japonya'da İngiltere merkezli M&C Saatchi firması, İngiltere, İskandinav ülkeleri, Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İsviçre ve Avusturya'da İstanbul merkezli DDF firması, Rusya, Ukrayna, Türki cumhuriyetlerde Los Angelas merkezli Iconisus firması, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır, İran, Suriye ve İsrail'de Dubai merkezli Medium Rare/İnbar konsorsiyumu, Çin, Malezya, Singapur, Tayland ve Endonezya'da reklam kampanyalarını Çin merkezli B Tops ajansının yürüteceğini kaydetti. Reklam ihalesi bütçesine 45 milyon dolar ayrıldığını kaydeden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir yıldan fazla süreyle reklam ihalesi yapma konusunda Maliye Bakanlığı ile bir çalışmamız var. Olumlu sonuç verileceğini tahmin ediyorum. Reklam ihalesinin bir yılla sınırlı olmasının bazı sakıncalarından arkadaşlarımız sürekli söz ediyorlardı. Bizim bir yıldan fazla ihale yapabilme önerimiz kabul edilecek gibi gözüküyor. 2010 yılı için başarılı bir turizm yılı, dünyaya da barış diliyorum. Ancak dünyada barış olursa ekonomik ve sosyal gelişme daha yüksek seviyeye çıkar. Ekonomik ve sosyal düzey ne kadar yüksek olursa, turizm o kadar yüksek bir çizgi olmaya devam eder.''

-HEDEF 30 MİLYON TURİST-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Günay, 2010 yılı beklentisinin sorulması üzerine, dünyadaki gelişmelerin Türkiye'yi etkilediğini belirterek, ''Krizi atlatırsak bizim hedefimiz yakın gelecekte 30 milyonu görmek'' dedi.

Ertuğrul Günay, toplantı öncesi DDF firmasının ''reklam yüzü'' manken Tülin Şahin ile sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön