HABER

2010’da 792 bin işsiz, İŞKUR’a başvurdu

Türkiye İş Kurumu’na 2010 yılı Ocak- Ağustos ayları arasında 792 bin 492 kişi iş bulabilmek için başvurdu.

İşsizlikten kurtulmak isteyenlerin umut kapısı haline gelen Türkiye İş Kurumu’na başvuran 792 bin 492 kişiden 74 bin 17’si önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu.

ANKA’nın Türkiye İş Kurumu’nda aldığı bilgiye göre, 2010 yılı Ocak-Ağustos tarihlerinde İŞKUR’a işverenlerce ise 248 bin 705 adet açık iş ilanı verildi. İŞKUR aracılığıyla 2010’da 140 bin 65 kişinin işe yerleştiği belirtilen açıklamada, vatandaşların bazen maaş tatminsizliği, iş yeri uzaklığı gibi nedenlerden dolayı iş beğenmediklerine de dikkat çekti. Türkiye İş Kurumu 2010 Ocak-Ağustos aylarında yapılan iş başvurularının 2009 yılına göre azaldığını belirtti. Özellikle kriz dönemlerinde başvuruların artığı kaydedilen açıklamada 2009 yılı çeyreğinde 1 milyon 435 bin 24 kişinin başvuru yaptığı kaydedildi.

-“BAZI İŞSİZLER YANLIŞ BİLGİ VERİYOR”-

İş başvurusunda bulunan vatandaşların sisteme bilgilerini internet ortamında kendileri girdikleri için bazen yanlış bilgi verildiğini vurgulayan Türkiye İş Kurumu, bu noktada sorun yaşandığını ifade etti. Vatandaşların taşımadıkları niteliklere sahipmiş gibi iş başvuru formuna yazdığını söyleyen Türkiye İş Kurumu yetkilileri, “Mesela işveren 5 yıl tecrübe istiyor. Vatandaş da işe kabul edilebilmek için 5 yıl tecrübeliyim diyor, ama çalışmaya başlayınca bir şey bilmediği ortaya çıkıyor. Böyle olunca işten çıkarılıyor” dediler.

Kuruma kayıtlı kişi sayısının çok fazla olduğunu belirtilen açıklamada işçi konumunda kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşmek isteyenlerin kuruma kayıt yapmalarının zorunlu olduğuna dikkat çekildi.(ANKA)

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön