HABER

"2012 dünyanın sonu değil"

Mayalar'a ait tabletlerde 21 Aralık 2012 tarihiyle ilgili kehanetin yanlış anlaşıldığı iddia edildi.

"2012 dünyanın sonu değil"

ANKARA (A.A) - Avustralyalı bilim adamı, Kolomb öncesi Amerika uygarlıklarından biri olan Mayalar'a ait tabletlerde 21 Aralık 2012 tarihiyle ilgili kehanetin yanlış anlaşıldığını, tabletlerin kıyametten değil yeni bir çağın başlangıcından söz ettiğini ileri sürdü.

Geçen hafta Meksika Antrepoloji ve Tarih Enstitüsü, ülkenin doğusundaki Tabasco eyaletinde yer alan Tortuguero antik kenti yakınlarındaki Comalcalco harabelerinde yıllar önce keşfedilen taş tabletin, 2012'de dünyanın sonunun geleceği kehanetini yinelediğini açıklamıştı.

Hem söz konusu tableti hem de Meksika'nın güneyindeki Palenque arkeolojik sitesinde bulunan hiyeroglifleri inceleyen Avustralya'daki La Trobe Üniversitesi'nden Sven Gronemeyer, tabletlerin 400 yıllık 13. dönemin sonuna denk düşen 21 Aralık 2012 tarihinde gizemli Maya tanrısı Bolon Yokte'nin dünyaya dönüşünü tasvir ettiğini söyledi.

Mayaların 13 rakamını kutsal kabul ettiğini belirten Gronemeyer, tabletlerde sanılanın aksine kıyametten söz edilmediğini kaydetti.

Yaklaşık 1300 yıl öncesine ait olduğu sanılan Comalcalco tabletindeki metnin son kısmının çatlaklar nedeniyle okunamaz hale geldiğini belirten Gronemeyer, yazıtın M.Ö. 3113'te başlayan Maya takviminin 5125 yıllık döngüsünün sona ereceğini kastettiğini söyledi.

Gronemeyer, tabletin Bolon Yokte'nin yolculuğunu planlamak isteyen Maya hükümdarı Bahlam Ajaw'a ait bir kehanetini içerdiğini söyledi.

Kehanete göre, Mayalar'ın yaradılış ve savaş tanrısı Bolon Yokte, Tortuguero kentindeki bir tapınakta hüküm sürmek için Dünya'ya dönecek.

Gronemeyer, "Yaradılış gününün yansıması olarak gördükleri 21 Aralık 2012 tarihinin, Mayalar için sembolik bir değeri vardı. Bu tarih, gizemli tanrıların dönüşünü simgeliyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
bazı geri zekalı insanlar indan dı ama inançsız insanlar inanır kıyamet in tarihini bir tek yüce yaradan bilir ondan başka ilah yoktur lailahe illala muhammeden resulullah
bu yoruma olumsuz pan verenler kimler acaba ??? 2012 de kıyametin kopacagına inan inancsızlar sanırım
önce doğru yaz da sen sonra yorumunu yaparsın..
atış serbest = arkeoloji
evreni ALLAH yarattı,dilediği zaman batırır.
Sanki biri yaratmış gibi konuşuyorsun , istediği zamanda batırır diyorsun . Allah kelimesi bir arapça kelimesidir ,türkçede ise tanrı ,fransızcada dieu , ingilizcede god ...vs her dilde var. Bunu sende biliyorsun fakat yaratıcı derken universeldir tüm dilleri kapsıyor , onun için kıyametin kopması , ne zaman güneş sönerse o zaman kıyamet günü kopar. Çünkü her gezegen güneşin etrafında dönüyor ,güneş söndü zaman hiç bir gezegen dönmeyecek , belki kontrollerini kaybedip bir misket gibi çarpılacak .Eğer güneş uzun süreli yaşıyorsa bütün gezegenlerden , bilki tek tek gezegenlerin sonu gelecektir
bichael_star; öylesine cehalet dolu bir yorum yapmışsın ki...Kur'an arapçadır ve arapça olarak indirilmiştir. Sonradan arapçaya çevrilmemiştir. Bunu anladığını farzediyorum. İkincisi Türkçe dediğin dil latin alfabesidir ve değişkendir. Oysa Allah ismi değişken değildir. Yeryüzünde bütün dillerde Allah olarak kullanılır. Allah isminin zıttı, çevirisi, değişkeni yoktur. Bahsettiğin tanrı, god, godness gibi ilaha verilen isimlerin " Allah ile bir alakası yoktur ve onlar Allah anlamına gelmez" Kıyameti güneşe bağlaman ayrı bir cehalet. Güneş ve gezegenler hakkında çokça araştırma yapman gerekiyor
Geri Dön