2015'e kadar büyük deprem yok

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Yalova'nın Çınarcık ilçesinde meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin Marmara'daki gerginliğin göstergesi olduğunu belirterek, "Armutlu-İmralı-Mudanya üçgeni içinde 6.3 büyüklüğünde deprem olabilir" dedi.

Marmara dün akşam yine sallandı

Depremden sonraki ilk kareler

Yalova'da 2 artçı daha

Yalova'nın Çınarcık İlçesi'nde meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremi İHA'ya değerlendiren Prof.Dr. Ercan, yaşanan bu depremin Marmara'daki gerginliği gösterdiğini söyledi. Marmara'daki Kuzey Anadolu kırığının iki koldan girdiğine dikkat çeken Prof.Dr. Ahmet Ercan, "Bir tanesi Gölcük koluydu. Hemen Yalova'ya geçtikten sonra koldan bir dal ayrılıyor. Bu dal adaların batısından Avcılar'a doğru, oradan da bir dirsek yaparak Mürefte'ye doğru gidiyor. Biz bunun üst kısmına kuzey kol, alt kısmına güney kol diyoruz. Dün yaşanan deprem güney kolda olmuştur. Gölcük depreminin ara küreği üzerinde olmuştur. 4.8'in olmasının anlamı bu bölgede gerginlik birikimi olduğunu gösteriyor. 6.3 büyüklüğünde Çınarcık'ta 1963 yılında deprem olmuştu. Ben bu büyüklükte bir depremi şu anda Çınarcık veya Esenköy'de beklemiyorum. Ama Armutlu İmralı Mudanya üçgeni içinde 6.3 büyüklüğünde deprem olabilir. Mudanyalılar korkmasın çünkü oranın yapılanması sağlam. Mudanya'nın depreme duyarlı bazı yerleri var. Meydana gelebilecek böyle bir deprem Bursa'yı ve ilçeleri ile İstanbul'u da etkileyecektir" diye konuştu.

Prof.Dr. Ercan, depremin zamanı konusunda bilgi vermenin zor olduğunu söyledi. Dünkü depremin ardından büyük bir deprem beklemediğini ifade eden Prof.Dr. Ercan, "İnsanlar rahat olsun. Ama artçı depremler 4.4 büyüklüğüne kadar 10 gün içinde etkili olacaktır. İnsanlara pencereden atlamamalarını tavsiye ediyorum. 4.8 büyüklüğündeki bir deprem Bursa'dan İstanbul'un ilçesi Şile'ye kadar hissediliyorsa, yeni gelecek depremin yani İstanbul depreminin en az 6.4 olacağını düşünürsek etkisini siz düşünün. Marmara Depremi'nin ardından geçen 8 yılı iyi değerlendirdik. Ancak eyleme dönüştüremedik. Zeytinburnu ve Bakırköy pilot bölge seçildi ancak gereken eylemleri yapamadık. Bunları en kısa zamanda yapmalıyız. Sayın Başbakan'a 2 sayfalık bir rapor verdim. Bu ilçeleri depreme daha dayanıklı hale getirmek doğru olur. Ben güçlendirmelere inanmıyorum. Eskiyi güçlendireceğimize, yıkıp yerine yenisini yapmak gerekir. Böylesi daha sağlıklı ve ekonomik" açıklamasında bulundu.

Marmara dün akşam yine sallandı

Depremden sonraki ilk kareler

Yalova'da 2 artçı daha

4.8 büyüklüğündeki depremin küçük bir deprem olduğunu belirten Prof.Dr. Ercan, 'deprem İstanbul'dan uzaklaşıyor' söyleminin yanlış olduğunu ifade etti. Prof.Dr. Ahmet Ercan, "Bunu söylemek için bilgi dağarcığımız yeterli değil. Deprem şu açıdan önemli, getirdiği bilgiler ve gerginlik birikimi açısından bize önemli bilgiler verebilir. Deprem İstanbul'dan uzaklaşıyor dersek, milletimiz rehavete kapılır. Bu da büyük bir tehlike olur. Güney kolunda bir gerginlik birikimi var ama kuzey kolunda bir gerginlik yok diyemeyiz. Küçükçekmece'nin ve Marmara Ereğlisi'nin önünde bir depremcik oğullaşması var. Kuzeyde de bir gerginlik oluşuyor. Bu gerginliğin hangi sınırdan sonra yıkıcı olacağını, enerji hesaplamasına baktığımda 4.5 ve 10 üzeri 22 erklik, ya da 6.5-100 üzeri 22 erklik bir güce eriştiğinde kırılma gerçekleşecektir. Bunun için de 6.5 cigatonluk bir güce ulaşması gerekir. Ben bu güce 2015'e kadar erişebileceğini sanmıyorum. 2015'e kadar büyük bir deprem beklemiyorum ancak korkutucu depremler olacaktır. 4.8 şiddetindeki depremle bunların ilki oldu. 2008 ve 2015 yılları arasında korkutucu depremler olacağını söylemiştim" dedi.

Marmara dün akşam yine sallandı

Depremden sonraki ilk kareler

Yalova'da 2 artçı daha

Prof. Dr. Ahmet Ercan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Rahatlık günleri artık geride kaldı. Şu anda büyük bir depremin işareti yok. Marmara gaz çıkışı yeni başlamadı. 1999 yılı öncelerinde de gaz çıkıyordu ama deprem olmuyordu. Beklenen İstanbul depreminde gecikme yok. Herşey sürecinde gidiyor. Marmara'da boşalma üç batında oldu. Bunlardan bir tanesi Gölcük depremiydi. Bu da İstanbul depremini geciktirecektir. 30 yılın ardında da olabilir. Marmara'da çok büyük bir deprem hiçbir zaman beklemiyorum çünkü hiçbir zaman olmamış. Yıkım yapan depremler var ama büyük bir deprem olmamış. İstanbul'daki yapılar, 5.9 büyüklüğündeki bir depreme kadar dayanıklı".

Marmara dün akşam yine sallandı

Depremden sonraki ilk kareler

Yalova'da 2 artçı daha

İHA