HABER

2016 öğretmen atamaları ne zaman olacak? Sorusuna yanıt

Öğretmen adaylarının bekledikleri 2016 öğretmen atamaları için başvurular MEBBİS üzerinden yapıldı. Adaylar ardından öğretmen atamalarının olacağı günü beklemeye koyuldu. İşte atamalardan detaylar...

2016 öğretmen atamaları ne zaman olacak? Sorusuna yanıt

2016 öğretmen atamaları konusunda atılacak adımlar ve yeni uygulamalar merakla bekleniyor. Öğretmen atamaları konusunda yüz binlerce aday, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alacakları haberi bekliyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı televizyon programında 2016 öğretmen atamalarının ilkinin Şubat ayında yapılacağını bildirmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu da Şubat ayı öğretmen atamaları hakkında açıklamada bulunmuştu. 2016 öğretmen atamaları başvuruları ve atanma tarihi kesinlik kazandı. 2-8 Şubat arasında MEBBİS üzerinden yapılan başvuruların ardından 2016 öğretmen atamaları 11 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşecek. Daha sonra öğretmen adaylarının atama yerleri belli olacak.

MEBBİS GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Avcı 2016 öğretmen atamaları ile ilgili şöyle konuşmuştu:

“Başvurular 2-8 Şubat arasında yapılacak, onaylanması 2-8 Şubat 2016’da tamamlanmış olacak. Bu başvurular bittikten sonra atama için yer belirlenecek, 11 Şubat 2016 tarihinde bunu yapacağız inşallah. Daha sonra öğretmen adaylarımızdan bu atama yerleri belli olacak 11 Şubat’ta, onlara şunu soracağız: Şimdi ikinci yarı siz oryantasyon eğitimine alınacaksınız dolayısıyla, bu oryantasyon eğitimini atandığınız ilde mi, bulunduğunuz ilde mi nerede almak istiyorsunuz? 15-18 Şubat tarihleri arasında da bu başvuruları alacağız, yani adaylarımız diyecekler ki ben filan yere atandım orada bu oryantasyon eğitimini görmek istiyorum veya bulunduğum ilde yapmak istiyorum. Bu tercihleri aldıktan sonra oryantasyon eğitiminde yetiştirilmek üzere il emri atamalarını yapacağız 19 Şubat 2016 tarihinde. İl emrine atananların valilikçe görev yerlerinin belirlenmesinin son günü de 22 Şubat 2016, yani biz 19 Şubat 2016’da tercihlerine bağlı olarak il emrine atayacağız, sonra da ilde valiliklerce şu okulda, şu kurumda diye onlar yerleştirilmiş olacaklar bu da 22 Şubat 2016 tarihinde başlamış olacak.”

BRANŞ DAĞILIMI VE DANIŞMAN ÖĞRETMEN SİSTEMİ

“Türkiye genelinde ne kadar öğretmen açığımız var, yüzde kaç? Sonra o yüzdeleri branşlara da uyarlıyoruz. Bunlarda bazı illerde diyelim olağanüstü bir branş açığı var orada biraz daha fazla ilave yapabiliriz, ama bu genel ortalamayı değiştirmez. Bütün branşlara belli oranlarda, yani hepsine aşağı yukarı aynı oranda kontenjanlar ayrılmış olacak; bunu da en geç 27 Ocak’ta açıklayacağız inşallah. 27 Ocak’ta branşları açıklayacağız, sonra aday öğretmen arkadaşlarımız 5 gün sonra 2 Şubat’tan itibaren başvurularını yapmaya başlayacaklar, bir kere daha söyleyeyim isterseniz. 2-8 Şubat arasında başvurularını alacağız, sonra 11 Şubat’ta atamalarını açıklayacağız, herkes nereye atandığını öğrenecek yani oryantasyon eğitimi bittikten sonra Eylül ayında nerede görevlerine başlayacaklarını 11 Şubat’ta biliyor olacaklar, sonra 15-18 Şubat tarihleri arasında atandıkları ilde mi, bulundukları ilde mi, bir başka il de mi bu oryantasyon eğitimine girmek istediklerine tercihlerini yapacaklar, biz 19 Şubat’ta da onları bu tercihleri doğrultusunda il emrine atayacağız.

10 YILI TAMAMLAMA ŞARTI

İkinci yarıyıl boyunca oryantasyon eğitimiyle neyi kastediyoruz, şunu kastediyoruz: Daha önce biz zorunluluktan ötürü atanan öğretmenlerimizi Ağustos’ta ilan ediyorduk Eylül 15’de okullar açıldığı zaman; diyelim atandıkları okullara gidip derse giriyorlardı ve gittikleri ili belki ilk defa görüyorlar, atandıkları okulu ilk defa görüyorlar, ilk defa bir derse öğretmen olarak giriyorlar. Şimdi bu oryantasyon eğitimiyle 4 ay boyunca Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayları boyunca bir danışman öğretmen gözetiminde derslere gözlemci olarak girecekler. Danışman öğretmen kim? Meslekte en az 10 yılını tamamlamış, yani artık muallim olmuş öğretmenlerimizden birer danışman öğretmen tayin ediyoruz her yeni aday öğretmen arkadaşımıza. Onların gözetiminde yine duayen öğretmenlerin, meslekte tecrübeli öğretmenlerin derslerine girecekler gözlemci olarak. Ama illa kendi branşlarının derslerine girmeyecekler, yani diyelim bir ilkokul öğretmeni, sınıf öğretmeni aynı zamanda ortaokuldaki bir fen bilgisi dersine de girecek, lisede ki bir meslek dersine de girecek değişik okul türlerinde, değişik derslere de girip tecrübeli hocalar bu dersleri nasıl anlatıyorlar, sınıf içi stratejileri nasıl bunları gözlemlemiş olacaklar. İl emrine atandıktan sonra maaşlarını almaya başlayacaklar, yani oryantasyon eğitim süresince maaşlarını da alacaklar. Bunu özellikle vurguluyorum, çünkü biz Meclis’e kadro talebinde bulunurken son yasada Meclis’ten çıkan son kadro talebimizle ilgili yasa 12 bin 500 talebimiz vardı, bazı dedikodular döndürüldü o arada 30 bin dediler, ama bakın Meclis’ten 12 bin 500 kadro alıyorlar demek ki azaltacaklar gibi dedikodular bile yapıldı. Hâlbuki bizim 30 bine tamamlamak için 12 bin 500 kadroya daha ihtiyacımız vardı. Daha önce emekli olanların kadroları elimizde zaten onun üzerine 12 bin 500 daha ilave edince 30 bin atamayı yapabilir duruma geldik” diye konuştu.

EŞ DURUMU 2016 ÖĞRETMEN ATAMASI ŞUBAT’TA

Bakan Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şubat ayında yapılacak eş durumu atamaları sadece geçerli mazereti olan ve müracaat ettiği ilde norm olan boş kadro olan öğretmenlerimiz için yapılabilecek, il emrine atama yapmayacağız. Şubat’ta aldığımız yeni arkadaşlarımızı o gelenlerin yerine gönderemiyoruz, onları oryantasyon eğitimine alacağız. Müfredat dediğimiz şey hangi okulda, hangi eğitim kademesinde anaokulunda, ilkokulda, ortaokulda, lisede, değişik lise türlerinde, Anadolu lisesinde, fen lisesinde, sosyal bilimler lisesinde, meslek eğitim liselerinde, meslek ve teknik liselerde hangi dersler nasıl okutulacak müfredat bu. Dolayısıyla, bu işle kim uğraşıyor? Talim Terbiye Kurulu ve bizim eğitim öğretimden sorumlu genel müdürlüklerimiz yani Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz, Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz. Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz anaokulları, ilkokullar ve ortaokullardan sorumlu. Ortaöğretim dediğimiz Genel Müdürlükte bütün lise düzeyindeki okullarımızdan sorumlu. Buralarda okutulan, okutulacak olan dersler ve bu derslerin programları nasıl hazırlanacak, hangi kazanımlar için öğrencileri bu dersler verilecek bunları Talim Terbiye Kuruluyla işte bu eğitim öğretimle ilgili birimlerimiz kararlaştırıyorlar. Bu her dersle ilgili bir program hazırlanıyor önce o program bu ders şu konuları içerecek, her bir konu anlatılırken de öğrencinin şunları kazanması hedeflenecek ona kazanımlar diyoruz. Programlar belli olduktan sonra bunların kitapları yazılıyor. Gerek Millî Eğitim Bakanlığı, gerekse özel sektör, yayıncılar bu programlar doğrultusunda ders kitapları hazırlıyorlar, sonra bu ders kitapları panel dediğimiz dersin o dersin öğretmenlerinden oluşan, ama kimsenin kimliğini, açık kimliğini bilmediği yüzlerce, binlerce öğretmene online olarak dağıtılıyor bilgisayar ortamında. Görüşlerini bildiriyorlar, ama inceledikleri kitabın kime ait olduğunu, kim tarafından hazırlandığın filan bilmeden.

Sonra oradan geçenler değişik yani hem anlatım olarak, hem konuya uygunlu olarak, hem görsel malzeme olarak her bakımdan bir ders kitabında bulunması gereken kriterleri bunlar zaten dağıtılmış oluyor daha önce panel üyelerine o kriterler açısından gözden geçirildikten sonra panelden geçer notu alanlar tekrar Talim Terbiye Kurulunda kurulan komisyonlardan bir daha elden geçiriliyor, sonra Talim Terbiye Kuruluna son hali geliyor ve böylece okutulabilirlik kazanıyor.”

“GÖREVİNE SON VERDİĞİMİZ VE SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUĞUMUZ 71 SAHTE DİPLOMALI KİŞİ VAR”

2016 öğretmen atamalarının yanında sahte diplomalı kişilere de suç duyurusunda bulunduğunu açıklayan Nabi Avcı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Şu anda 71 belirlediğimiz ve görevine son verdiğimiz ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğumuz 71 sahte diplomalı öğretmen belirledik” ifadesini kullanan Avcı, “Aslında birçoğu diploma şöyle: Diyelim fizik öğretmeni A üniversitesinden fizik öğretmenliği bölümünden mezun olmuş diploması var gerçekten. Fakat biliyor ki veya çete biliyor ki bu atama döneminde fizik öğretmenliği alanında çok az alım yapılacak. Buna mukabil daha çok ihtiyaç duyulan, daha çok açık olan mesela özel öğretim öğretmenliği orada daha çok ihtiyacımız var buna açığımız daha fazla olduğu için oraya daha çok kontenjan ayırıyoruz. O zaman bu fizik öğretmenliği diplomasını sahte bir diplomayla değiştirip özel öğretim öğretmenliği diploması haline getiren bir çete. O da özel öğretim diplomasıyla müracaat ediyor ve özel öğretim öğretmeni olarak atanmış. Bu daha önce sorgulama şöyle yapılıyormuş geçmişte: Yani çok şüpheli durumlarda diploma nereden verilmiş? Diyelim ki, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinden, oraya soruyorsunuz ‘evet benim böyle bir mezun öğrencim var’ diyor, ama bölümünü o da söylemiyor, siz de sormazsanız aslında oradan mezun olmuş ama o bu branşın öğretmeni değil sahtekarlıklar büyük ölçüde böyle. Bunların içinde hiç öğretmen olmadığı halde yani herhangi bir diploması olmadığı halde sahte sıfırdan sahte üretilmiş diploma yok 71’in içinde bunlar bölüm sahtekarlığı yaparak, yani bölümünü değiştirmiş gibi yaparak veya farklı bölümden mezun olmuş gibi bir diploma üreterek müracaat etmiş onlar. Görevine son veriyoruz, suç duyurusunda bulunuyoruz, bunun 2 yılla, 5 yıl arasında değişen hapis cezası var. İşte aldığı bütün maaşları ödemek zorunda faiziyle filan öyle ağır şeyi var. Ben bunu özellikle bugünlerde vurgulama ihtiyacı duymamamızın bir sebebi de işte 30 bin öğretmen ataması yapacağız yine bu çete bu tür şeylere kalkışabilir, bazı öğretmen adayları da böyle bir ivaya, baştan çıkarmaya kapılabilirler dikkatli olsunlar, katiyen böyle bir yola tevessül etmesinler diye bunu özellikle açıkladık. Şu anda savcılıklarda bu 71 diğer bütün diplomalarda ayrıca, yani KPSS sınavının başladığı 98 yılından itibaren alınmış olan bütün diplomaları da peyderpey elden geçiriyoruz, geçireceğiz ve onun çalışmalarını yapıyoruz. Ben bu vesileyle bizim bu konularla ilgili rehberlik birimimize ve genel müdürümüze ve bütün müfettişlerimize özellikle çok teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir araştırmaydı, ortaya çıkarmakta, sonuçlandırmakta, şu anda yaptıkları çalışmalarda aynı şekilde onlara çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler