HABER

2018 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya: (2) - "Türkiye'nin ekonomi alanında sağladığı başarılarla birlikte, son 15 yılda sosyal yardımlara ayrılan mali kaynağı 1,4 milyar liradan 38 milyar liraya yükselttik" - "AK Parti hükümetleri döneminde, sosyal yardım programı sayısını 4'ten 39'a çıkardık"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye'nin ekonomi alanında sağladığı başarılarla birlikte, son 15 yılda sosyal yardımlara ayrılan mali kaynağı 1,4 milyar liradan 38 milyar liraya yükselttiklerini söyledi.

Kaya, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, aileye yönelik faaliyetlerde koruyucu ve önleyici hizmetlerle, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini bir bütünlük içinde yürüttüklerini belirtti.

Aile Eğitim Programı ile 710 bin vatandaşa eğitim verdiklerini kaydeden Kaya, Evlilik Öncesi Eğitim Programı ile de ülke genelinde 3 bin 500 eğiticiyle 630 bin gence ulaştıklarını bildirdi.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'in bahsettiği kitapların toplatıldığını, bu konu hakkında geçen yıl da bilgi verdiğini anımsatan Kaya, "Ayrıca kendisine de Bakanlığımızın hazırladığı kitapları göndermiştim. Gönül isterdi ki piyasadan toplatılan söz konusu kitaplar yerine, kendisine iletmiş olduğumuz Bakanlığımız kitaplarını gösterseydi." dedi.

Aile Destek Merkezi (ADEM) sayısını son 1,5 yılda 35'ten 121'e çıkardıklarını dile getiren Kaya, ADEM'lerde mesleki kurslardan 140 bin kadının faydalandığını anlattı.

Bakanlık olarak göç, terör, doğal afet ve acil durumlarda vatandaşların yanında olduklarını vurgulayan Kaya, 81 ilde uzman ekiplerle, son 2 yılda 380 bin vatandaşa psikososyal destek hizmeti sağladıklarını ifade etti.

- "Yoksulluğu son 15 yılda en fazla azaltan ülke"

Türkiye'nin ekonomi alanında sağladığı başarılarla birlikte son 15 yılda sosyal yardımlara ayrılan mali kaynağı 1,4 milyar liradan 38 milyar liraya yükselttiklerine dikkati çeken Kaya, AK Parti hükümetleri döneminde sosyal yardım programı sayısını 4'ten 39'a çıkardıklarını bildirdi.

Kaya, 40. yardım programının çalışmalarının tamamlandığını, ihtiyaç sahibi tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik de yeni bir düzenli sosyal yardım programını başlattıklarını söyledi.

Günlük harcama düzeyi 4,3 doların altında yaşayan vatandaşların nüfus içindeki oranının yüzde 1,5 seviyelerine gerilediğine işaret eden Kaya, bu oranın 2002 yılında yüzde 30 olduğunu belirtti.

Bakan Kaya, "Dünya Bankasının 2 ay önce yayınladığı rapora göre ülkemiz dünyada yoksulluğu son 15 yılda en fazla azaltan ülke olmuştur." diye konuştu.

Kaya, 2018 yılı başında yürürlüğe girecek düzenlemeyle sosyal yardım alan hanelerde yaşayan çalışabilir durumdaki bireylerin istihdamı halinde bir yıl süreyle işveren sigorta priminin Bakanlık tarafından üstlenileceğini anlattı.

- "2018'de 5 bin engelli istihdamı"

Engelli ve yaşlı vatandaşların hayatın her alanında aktif olarak yer almalarının, sağlıklı, mutlu bireyler olarak yaşam sürmelerinin temel hedefleri olduğunu dile getiren Kaya, şöyle devam etti:

"Engelli ve yaşlı hizmetlerinde, aile yanında bakımı destekleyen sosyal politika uygulamalarını hayata geçirdik. Bugün Evde Bakım Aylığı uygulamasından yaklaşık 500 bin engelli ve yaşlı vatandaşımız yararlanmaktadır. Engellilerimizi istihdam konusunda da desteklemeye devam ediyoruz.

2012 yılında başlattığımız ve dünyada bir ilk olma özelliğine sahip E-KPSS uygulaması büyük bir adımdır. 2002'de 5 bin 777 olan engelli memur sayısı bugün 50 bine ulaşmıştır. 2018 yılında 5 bin engelli vatandaşımızın daha kamuda istihdamını sağlayacağız. Engellilerimizin İŞKUR tarafından sağlanan kendi işini kurma hibe desteğini 36 bin TL'den 2018'de 50 bin TL'ye yükseltiyoruz.

Yaşlılarımızın, aile ve toplumdan kopmadan mutlu bireyler olarak hayat sürmeleri önceliğimizdir. Bu nedenle, yaşlılar için aile yanında destek sağlıyoruz. Aile yanında bakımı mümkün olmayan yaşlılarımıza ise Huzurevi ile Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde yatılı hizmet veriyoruz. Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarımızda 26 bin yaşlımıza yatılı hizmet verilmektedir."

- "Bütçenin yüzde 96'sı sosyal yardım ve hizmetlere"

Yılda 2 defa olan şehit yakını ve gazi atamalarında süre sınırını kaldırdıklarını, hak sahipleri belirlenir belirlenmez atamalarının yapıldığını belirten Kaya, terör mağduru sivil vatandaşların anne ve babalarının da istihdam hakkını kullanmalarını sağladıklarını hatırlattı.

Şehit yakını ve gazilere yönelik ücretsiz seyahat hakkı, faizsiz konut kredisi desteği, eğitim desteği, ÖTV muafiyeti gibi birçok alanda sosyal ve ekonomik destek vermeye devam ettiklerini dile getiren Kaya, çocuk, engelli ve yaşlılara yönelik hizmet kuruluşları ile sosyal hizmet merkezi inşaatlarına devam etiklerini söyledi.

Bakanlığın 2018 yılı için tasarıda öngörülen bütçe tutarının 26 milyar 690 milyon lira olduğunu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yaklaşık 6,6 milyar liranın yine sosyal yardım harcamalarında kullanılmasının planlandığını bildiren Kaya, tahsis edilen kaynakların yaklaşık yüzde 96'sının sosyal yardım ve sosyal hizmetlerde kullanılacağını vurguladı.

Kaya, bakanlığın destek hattının da CHP Kocaeli Milletvekili Kaplan'ın söylediği gibi 184 değil, 183 olduğunu kaydetti.

(Bitti)

(AA)

Geri Dön