HABER

2020’de bir ilk gerçekleşti ve ikinci el araba fiyatlarında düşüş yaşandı

Otomotiv sektöründe kampanya ayları resmen başladı. Markalar bu aylarda cazip indirimler yapıyor. 2020’de bir ilk gerçekleşti ve ikinci el araba fiyatlarında düşüş yaşandı. Yüzde 85 artış yaşanan 2020’de fiyatlar ilk kez geriledi.

Koronavirüs sebebiyle otomotiv sektörü için normal bir yıl olmadı. Kasım ve aralık ayında markalar yapabilecekleri en maksimum satışları da gerçekleştirirlerdi. Ancak 2020 hiçte öyle olmadı.

sıfır otomobiller

OTOMOTİV SEKTÖRÜ SIFIR OTOMOBİL SATIŞINDA ŞAŞIRTTI

Yaz aylarının sonlarında ve sonbaharın başında ciddi satış rakamları yakalayan otomotiv sektörü, beklentilerin aksi bir hareket ile herkesi şaşırttı. Tüm olan bitenlere rağmen 80 bin barajını geride bırakarak son 10 yıllık kasım ayı ortalamasının üzerine çıkmasına karşın beklentiler 2020 kasımının önceki aylar gibi 90 bin adetin üzerine çıkacağı öngörüsündeydi. Durum böyle olunca sıfır araçta yaşanan bu gelişmelere, yıl sonu kampanyaları da eklenince sıfır araçlarda ciddi indirimler kaçınılmaz oldu. Bazı modeller 20 bin TL kadar ucuzladı.

ikinciel araba pazarı

İKİNCİ EL ARAÇ PAZARI DA GERİLEDİ

Sıfır araç pazarında yaşanan problemler, ikinci el araba pazarının artmasına sebep olmuştu. Son aylarda yaşanan sıfır araç pazarındaki hareketlilik, ikinci el arabaların kan kaybetmesine sebep oldu. İkinci el araç fiyatları, bu yıl içinde yüzde 80’leri aşan artışla astronomik rakamlara çıkmıştı. İlk kez fiyatlarda düşüş görüldü.

ikinci el araba pazarı

İKİNCİ ELDE FİYAT ARTIŞLARI SUNİ

İkinci el araba pazarında fiyatların fazlaca yüksek seyrettiği bir gerçek. Yetkililer pazardaki bu yüksek fiyatların suni olduğunu düşünüyorlar. Birebirde yapılan pazarlıklar ve noter satışlarının da araçların fiyatlarının bir hayli düşük olduğunu gösteriyor.

ikinci el araba pazarı

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Koranavirüs salgını, bireyleri araba alma eylemine yöneltti. Sıfır otomobile erişemeyen bir çok kişi, “iyi kötü bir araba alayım” mantığı ile ikinci el pazarına yöneldi. Talep artışı yaşayan ikinci el pazarında artış da kaçınılmaz oldu.

ikinci el arabalar

İKİNCİ EL OTOMOBİL PAZARINDA DÜŞÜŞ YÜZDE 12

Otomotiv sektöründe gerçekleşen bu olaylar, ikinci el fiyatlarında yaşanan düşüş modellere göre değişiklik göstermekle birlikte yüzde 12’ye kadar vardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön