Seçim yasakları başlıyor!

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları yarın başlayacak. Yarından itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar, açılış ve temel atma gibi törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Seçim yasakları başlıyor!

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçimler için belirlediği takvim uyarınca propaganda, oy verme gününden önceki onuncu gün, yani yarın sabah başlayacak ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

ANKET VE KAMUOYU ARAŞTIRMALARI YAYIMLANMAYACAK

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınlar tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olacak. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak. Bu madde hükümlerine göre yapılacak propagandaların ve yayınların ilkeleri Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ile bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

RESMİ HİZMETE MAHSUS ARAÇLAR KULLANILAMAYACAK

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.

Bu süre içinde Başbakan ve Bakanlar seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olacak. Ayrıca, seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar geçen süre içinde Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
AKP VE ERDOĞAN DA BU YASAKLARA UYACAK MI ACABA? BENCE MANTIKSIZ BEKLENTİ...
birinci tur sonuçları fetocu promter recep %35 sayın muharrem ince %30 meral akşener hanımefendi: %20 demirtaş %10 kalan %5 ikinci tur: sayın muharrem ince: %65 fetocu promter recep: %35 akepe oy çalmaz ise sonuçlar bu ama israil ve amerika son açıklamalarından da belli olacağı gibi recebi destekliyor mit cia ve mossad akepe için bilgisayar sistemlerini hekleyerek büyük miktarlarda oy çalacaklar bu üçlü koalisyon deşifre oldu derin internette belgeleri dolaşıyor (deep web). .
@hikmetgungor harbi malsın rüyamı gördün ne
22 haziranda 3. hacalimanının sözde açılışı yapılacak. Bakalım AKP'li yöneticiler bu kanuna ne kadar uyacaklar.
tayyibe söyleyin.o böyle şeylere pek uymaz.diğerleri sıkıntı yaratmaz..padişaha ayrıcalık tanımayın yeter.
Bu yasaklara uyup uygulayacağını adalet takip edecek. Iktidara yönelik takip yapılmayacak. Amaaa hele bir muhalefet yasakları delmeye kalksın o zaman gereği yapilacak.
bu yasaklar başlayacak tamam onu anladık peki uymayanlar olursa ne gibi bir cezai yaptırımlar uygulanacak.Diyelimki cumhurbaşkanı ,başbakan devlet arabalarına sivil plaka taktı çıktı plaka sivil ama geri kalan herşey devlet bunlarda takip edilsin.
muhalefete yasak olur tayyipe serbest olur emin olun
yasak olsa ne olucak girin girdi artik su reklamlara afislere arabalara harcadiginiz paralarda ulkude bi tane gariban bi tane fakir insan kalmazdi
Yaptırımı olmayan yasakmı olur yasağa uymayanı seçimden ihraç edin bakın nasıl uyacaklar yasağa.
ne yasağı.iktidar işine gelince c.başkanı olacağı için onları kapsadığını sanmıyorum.
Belediyeye ait araçlarin uzerinden akp kaplamalarini da sokerler artik
VAY BE DESENİZE MAKAM ARAÇLARI ARTIK YAKIT YAKAMAYACAK VE VE VE PETROL UCUZLAYACAK İŞTE ADALET BU AMA RESMİ PLAKALAR SÖKÜLÜR SİVİL PLAKALAR TAKILIR DAHA ÖNCE YAPILDI ŞİMDİDEN TEDBİR ALINMIŞTIR İHALE VERİLMİŞTİR ARAÇLAR KİRALANMIŞTIR KAMU DEVLET BELEDİYE TARAFINDAN YAPILAN ÖDEMELERLE DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN APTAL HELE DE ABDESTSİZ EVİNDEN ÇIKMAYAN BESMELESİZ İMZA ATMAYAN ÇAKMA İSLAMIM DİYE ORTALARDA GEZİNENLER TARAFINDAN AMA AHİRET UKBA VE MİZAN BÜYÜK HESAP ZAMANI İMANIMIZ TAMDIR HAMDOLSUN GARİP GURABA FAKİR FUKARA ÖZ MİLLİ YERLİ MİLLET HAKLARINI HELAL ETMİYOR ETMİYOR ETMİYOR
hele kurtulacağız sahtekar anketçilerden ;)
SURİYELİ BEKÇİLERDEN Dışarı Çıktığımız mı Var.
devletin parası ile sarayında iftar yemeği vereceksin, yemekte siyasi propoganda yapacaksın...sonra da ben hz.ömerin yeni versiyonuyum ayaklarına yatacaksın...hadi len hz.ömer kim sen kim.....
inşallah iktidar partisi bu yasaklara uyar.Yoksa yine şaibeli ve hileli bir seçim yapılmış olacak.Halkın iradesi çöpe gitmiş olacak.
BIKTIK ARTIK NEDEN BUNLARA GEREK VAR SIRF ISRAF MİLLET ZATEN KİME OY VERECEĞİNİ BİLİYOR BU GÜRÜLTÜ YE NE GEREK VAR GERİ KALMIŞ ÜLKELERDEN MİYİZ BİZ
Diğer Haberler