Gezici araştırma şirketinden 24 Haziran seçimleri için son anket! Hangi partinin ne kadar oyu var?

Gezici araştırma şirketinin 24 Haziran seçimlerine yönelik son anketine göre cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. ‘Cumhur ittifakı’ milletvekili seçimlerinde parlamentodaki çoğunluğunu kaybediyor. 16 Nisan referandumunda ilk defa oy kullananların yüzde 64’ünün 'Hayır' dediğini hatırlatan Gezici, "Şu an ise ilk kez oy kullananların yüzde 70’i Sayın Erdoğan ve partisine oy vermiyor" saptamasında bulundu.

Gezici araştırma şirketinden 24 Haziran seçimleri için son anket! Hangi partinin ne kadar oyu var?

Reuters’ın Gezici şirketinden edindiği anket, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere 12 il 67 ilçe ve 378 mahallede toplam 6 bin 811 katılımcı üzerinden 25-26 Mayıs’ta yapıldı.

Ankete katılanların cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığını açıklayan isimlerden hangisine oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde, kararsızların da dağılımı yapıldığında yüzde 48.7’si AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 25.8’i CHP’nin adayı Muharrem İnce, yüzde 14.4’ü İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener, yüzde 10.1’i HDP’nin tutuklu adayı Selahattin Demirtaş, yüzde 0.6’sı Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu ve yüzde 0.4’ü Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’i seçti.

'CUMHUR İTTİFAKI'NA DESTEK YÜZDE 48.7'

Milletvekili seçiminde ise AK Parti ile MHP’nin kurduğu 'cumhur ittifakı'nın yüzde 48.7 oy aldığı görülürken, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu ‘millet ittifakı’ toplam 38.9 oranında oy alıyor.

Parlamentoya girmek için gerekli olan yüzde 10 seçim barajını geçip geçemeyeceği önemli görülen HDP ise aynı ankete göre yüzde 11.5 oranında oya ulaşıyor.

'İKTİDARIN MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU KAYBETTİĞİ GÖRÜLÜYOR'

Anketin milletvekili seçimiyle ilgili tablosunda şu yoruma yer veriliyor: “(Ankete göre) İktidarın Meclis çoğunluğunu kaybettiği görülüyor. 24 Haziran seçimlerden sonra TBMM’de yer alacak ittifaklara rağmen hiçbir parti ya da ittifakın salt çoğunluğu sağlayamayacağı öngörülmektedir. Ankete katılanlara ittifak içindeki partiler için tercihleri ayrı ayrı sorulduğunda ise oy oranlarının biraz arttığı gözlemleniyor. Buna göre AK Parti yüzde 43.1, MHP yüzde 6.2, CHP 25.7, İYİ Parti yüzde 13, Saadet Partisi 0.5.”

'SEÇMEN, İTTİFAKA SICAK BAKMIYOR DİYEBİLİRİZ'

Reuters’a bu durumu değerlendiren araştırmanın yöneticisi Murat Gezici, şöyle konuştu: “Seçmen ittifaka sıcak bakmıyor diyebiliriz. Örneğin ittifaklı sorduğumuzda Cumhur İttifakı yüzde 48.7 alırken, ‘ittifak içinde kime oy vereceksiniz?’ sorusunda partiler özellikle AK Parti ve MHP ayrı ayrı hesaplanıp toplamı alındığında daha fazla oy alıyorlar.”

'KOPAN SEÇMENİN EKONOMİK GİDİŞATIN İYİ OLMADIĞINI DÜŞÜNEREK MUHALEFETE OY VERDİĞİ GÖRÜLÜYOR'

Gezici, AK Parti ile MHP’nin 1 Kasım seçiminde aldığı oy oranının yüzde 62 olduğunu, şu an ise oylarının yüzde 48.7 olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bu kopan oylar merkez seçmenler, AK Parti ve MHP’ye sadık seçmenler değil. Bu kişilerin ülkenin ekonomik gidişatının iyi olmadığını düşünerek muhalefete oy verdiği görülüyor.”

16 Nisan referandumunda ilk defa oy kullananların yüzde 64’ünün 'Hayır' dediğini hatırlatan Gezici, “Şu an ise ilk kez oy kullananların yüzde 70’i Sayın Erdoğan ve partisine oy vermiyor” saptamasında bulundu.

'SEÇMENLERİN YÜZDE 12.8'İ KARARSIZ'

Gezici seçmenlerin yüzde 12.8’nin kararsız olduğunu ve kendini gizlediğini belirterek, şöyle konuştu: “Sosyolojide ‘utangaç seçmen’ olarak ifade ettiğimiz topluluk bunlar. Bu kararsız seçmenlerin yüzde 85’inin 1 Kasım’da AK Parti ve MHP’ye oy verdiğini görüyoruz. Bu seçmen suskunluk sarmalı yaşıyor, yani görüyor, duyuyor ve konuşmuyor. Bu seçmen dip dalga seçmenidir.”
Bu kararsız seçmenleri bilimsel yöntemle partilerin veya cumhurbaşkanı adaylarının aldığı oy oranlarına göre ağırlığınca dağıttıklarını söyleyen Gezici, bu seçmenin yarıdan fazlasının şu anda ‘düşünmeye geçtiğini’ ve muhalefete oy verebileceğini kaydetti.

Gezici sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kitleler iktidarı değiştirebilir. Bu kitleden dolayı bu genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin son 20 yıldaki en zor seçimi olacak. Birçok araştırma şirketi yanılacak.”

Okuyucu Yorumları 240 yorum
yıl 2018.buzdolabını gelişmişlik ölçüsü sayan zihniyetle işim olmaz.TAMAM
@tahta_takunya_1977 helikopteri, SİHA'yı, MİLGEM vs bunlar neyin ölçüsü?
@tahta_takunya_1977 hs o zaman yallah yünanistan'a
@mekaniktek daha araba yapamıyor iken milli tank yapıyoruz diye martaval atan başbakanın tankın önemli parçaları almanyadan geliyor türkiye basit parçaları yapıyor demesi neyin ölçüsü?
@mekaniktek --hamile kadın gebeliğinin sonunda doğumu gerçekleştiri oluru odur saydıkalrın bu gelişen dünya teknolojisinde zaten olması normal şeyler görende atomu parçaladın sanacak sen daha basit bit otomobil üretemiyon ?? hadi onu geçtim tarım ülkesiyiz sözde ürünleri mercimeği ithal ediyon sığırı danayı sırbistan denen adi ülkeden alıyon ?? sen bunlara cevap ver akp trol .
@onur_mert_1985 artık çok tüketiyoruz. eskiden zeytin peynir ekmek- evde yapılan tarhana çorbası dışında pek fazla gıda ihtiyacımızı gideremezdik . Artık etin antrikotunu arar olduk. bu nedenle yetişmiyor ürettiğimiz tarım ürünleri. ve et ürünler. mllet bol bol yer oldu çok şükür. üstelk nüfusda bir o kadar arttı. bunu hesaba katıyormusun ?
@tahta_takunya_1977 onları anlatsın buzdolabını anlatmasın akıl var mantık var
@tahta_takunya_1977 koskoca cumhurbaşkanının ne işi olur buzdolabıyla çamaşır makinasıyla sepetle mandalla
@huyuk75 Hayuk bir buz dolabı almak için bir sene çalıştınmı sen...eee bilmezsin tabiii çağın gereği dimiiii trolllll
@mekaniktek bunlar güzel arkadaşım,ama sovvetler birliği dağıldığında,brezilya,arjantin gibi ülkeler bir ara bizden daha geride idi 200 tl ile rusyada krallar gibi yaşayabiliyordun ya şimdi !!!!
@mekaniktek 1974 ABD ambargosundan sonra kurulan Mehmetcik Vakfı'nın, TSK Güçlendirme Vakfı'nın ve diğerlerinin ölçüsü olsa gerek.
Dip dalga çok fena geliyor yıkıcı etkisi olacak.
@hedefmars_2018 uydurun koçum bakalım, dalganızı, dibinizi göreceksiniz 24 haziran akşamı...
@hedefmars_2018 dip dalga dediğin seni bulacak hahahahhheheheheh
vatan millet bayrak aşkına Selonun ayağına gidenlere mi vereceğiz HDP yi barajı aşırtıp meclise sokanlara mı vereceğiz göreceksin gezici göreceksin sen 48,7 diyorsan demekki 53 ü aştık çoktan RTE de 55 alacak
@cemal_censzi_1970 Gram aklı olan tek adam rejimine ıy vermez ,ha diyorsanki ben onlardan beleniyorum vatan,millet,bayrak umurumda değil o başka tabi..
promter recebin son secimi
@cemal_censzi_1970 he dedemde son günlerinde senin gibi saçmalardı
@volkan_kara_2015 selo yu meclise siz sokmadınızmı siz pkknın bayrağını türk bayrağının yanında dalgalandırmadınmı
ne mal adamlarsınız siz ya bu sonuç mümkünmü
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler