HABER

277 dokunulmazlık dosyası bekliyor

277 dokunulmazlık dosyası bekliyor

Meclise gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 277'ye ulaştı. TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 29 Kasım Çarşamba günü, 26 milletvekiliyle ilgili hazırlık komisyonu raporunu görüşecek.

Mecliste, 144 milletvekili hakkındaki 251 dokunulmazlık dosyasıyla ilgili daha önce "kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesi" kararı verilmişti. 26 milletvekiliyle birlikte, Meclise gelen dokunulmazlık dosyası sayısı da 277'ye ulaşmış oldu.

Bu hafta Komisyonda görüşülecekler arasında; "eşini döverek kasten yaralama suçunu işlediği" iddia edilen AKP Konya Milletvekili Halil Ürün hakkındaki dosya da bulunuyor.

Komisyonda görüşülecek ilginç dosyalardan biri de CHP Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki'ye ait...

Dosya, Tiryaki'nin, "Keskin'de düğünlere giderek saz çalmak suretiyle müzisyenlik yapanları toplayıp izinsiz olarak gösteri yapmaya teşvik edip kendisinin de bu şahıslarla birlikte yürüyüşe katılması sonucu izinsiz gösteri ve yürüyüşte bulunması suçunu işlediği" iddiasını içeriyor.

Komisyondaki dosyaların büyük bölümünü "hakaret" iddiası içeriyor.AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuşmak isteyen Kemal Öncel'e hakaret ettiği, CHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Haluk Koç'un Başbakan Erdoğan'a "kıvırtıyor, kaçıyor" ifadeleri nedeniyle hakaret suçu işlediğine ilişkin dosyalar da komisyonda görüşülecek.

CHP Tokat Milletvekili Feramus Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Genç Parti İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Anavatan Partisi Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, AKP Sinop Milletvekili Cahit Can ve CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım hakkındaki dosyalar da "hakaret" iddiasını içeriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön