28 Şubat davası kararına tepkiler

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği: - "28 Şubat, tüm bileşenlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir darbeydi. Darbenin iş dünyası, yargı, sivil toplum ve medya ayağı da bulunmaktaydı. Soruşturmanın diğer kesimleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi adaletin tam anlamıyla tecelli etmesi için elzemdir"

İSTANBUL (AA) - ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, 28 Şubat davası kararına ilişkin, "28 Şubat, tüm bileşenlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir darbeydi. Darbenin iş dünyası, yargı, sivil toplum ve medya ayağı da bulunmaktaydı. Soruşturmanın diğer kesimleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi adaletin tam anlamıyla tecelli etmesi için elzemdir." açıklamasında bulundu.

Dernekten yapılan açıklamada, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 28 Şubat davasında verdiği kararların çok önemli bir gelişme olduğu belirtildi.

Yargıtay’dan gelecek kararın da darbenin sonuçlarını en ağır şekilde yaşayan kamuoyunun beklentileri yönünde gelişmesinin ümit edildiği aktarılan açıklamada, "Yargıtay’dan çıkacak onama ve 'rütbelerinin sökülmesi' kararı, ileri yaş gerekçesiyle sanıkların cezaevine girmemesinin oluşturduğu rahatsızlığı da giderecektir." ifadelerine yer verildi.

Ülkeye hem maddi hem manevi açıdan büyük kayıplar verdiren darbe sürecinde yaşanan seçilmiş meşru hükümetin düşürülmesi, halkın iradesinin yok sayılması, ülkenin ciddi ekonomik kayıplara uğraması, eğitim ve çalışma hakkının engellenmesi gibi yaşanan acıların unutulmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ÖNDER İmam Hatipliler Derneği olarak yakından takip ettiğimiz, çoğunluğu halkın emeğiyle yapılmış olan imam hatiplere el konulması, öğrenci sayılarının 700 binden 60 bine düşmesi, katsayı engeliyle büyük bir ayrımcılığa maruz kalmaları, yurt içinde eğitim imkanı bulamayanların beyin göçü bu dönemde yaşanmıştır ve sadece siyasilere yönelik değil ülkenin geleceğine bir darbe indirmiştir. Bunların bir daha yaşanmaması, darbecilerin 15 Temmuz'lara cüret edememesi için yargı önüne çıkmaları ve yapıp ettiklerinin hesabını vermeleri önemlidir. Bundan sonra darbeye kalkışacak olanlar için de ciddi yaptırımları ile bir mesaj olmalıdır. 28 Şubat darbesinin yargılanmasını, darbecilerin ceza almasını adaletin tesisi açısından önemli buluyoruz. Ancak, 28 Şubat döneminde, yine darbecilerin brifingleriyle, yargının verdiği kararlarla bugün cezaevinde bulunan yüzlerce mağdur için de adalet tecelli etmelidir. Öte yandan o dönemde üniversitelerde başörtülü oldukları için mağdur edilen ama bunu belgeleyemediklerinden dolayı haklarını alamayan bir grup öğretmenin de mağduriyetleri giderilmelidir."

Açıklamada, söz konusu davada büyük oranda darbenin asker ayağının yargılandığı kaydedilerek, "Oysa biz biliyoruz ki 28 Şubat, tüm bileşenlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir darbeydi. Darbenin iş dünyası, yargı, sivil toplum ve medya ayağı da bulunmaktaydı. Soruşturmanın, diğer kesimleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi adaletin tam anlamıyla tecelli etmesi için elzemdir." denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler