28 Şubat davasında karar verildi! 68 beraat, 21 müebbet

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçundan yargılandığı davada karar verildi. 68 sanık beraat etti. 21 sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı!

28 Şubat davasında karar verildi! 68 beraat, 21 müebbet

28 Şubat davasında 103 sanıktan aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz'ün de bulunduğu 21'i müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yüklenen suçları işledikleri sabit olmaması nedeniyle 68 sanığın beraatine hükmedilirken 10 sanık hakkındaki dava zaman aşımının dolması, 4 sanık hakkındaki dava ise ölmüş olmaları nedeniyle düşürüldü.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, müdahiller ve tarafların avukatları katıldı.

Tarafların salondaki yerlerini almasının ardından mahkeme heyeti, duruşma salonuna geldi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, "Yüce Türk milleti adına yargılama yapmaya yetkili ve görevli mahkememizce, hukukun üstünlüğüne bağlı kalınarak, tarafsız ve bağımsız olarak dosyada mevcut, hukuken geçerli kabul ettiğimiz belge, beyan ve delillerin hukuki değerlendirmesi sonucunda, heyetimizce tüm hususlarda oy birliğiyle vermiş olduğumuz kararı açıklıyorum." dedi ve hükmü açıkladı.

21 SANIK MÜEBBET HAPSE ÇARPTIRILDI

Buna göre, sanıklardan dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, dönemin Genelkurmay MEBS Başkanı ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal, dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Aydan Erol, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Cevat Temel Özkaynak, dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı Çetin Saner, Genelkurmay İstihbarat ve İKK Daire Başkanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Çetin Dizdar, eski YÖK üyesi emekli Korgeneral Erdoğan Öznal, dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı Hakkı Kılıç, dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Plan Şube Müdürü İdris Koralp, dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı Kenan Deniz, dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel, dönemin Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Vural Avar, dönemin Genelkurmay Personel Başkanı Yıldırım Türker ve dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, suç tarihinde yürürlükte bulunan ve lehlerine olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesi uyarınca "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Ancak mahkeme, sanıkların yargılama sürecindeki tutum ve davranışlarını takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezalarını müebbet hapse çevirdi.

ŞİMDİLİK CEZAEVİNE GİRMEYECEKLER

Mahkeme, sanıkların yaş ve sağlık durumları ile ölçülülük ve orantılılık ilkelerini de birlikte değerlendirerek, adli kontrol kapsamında yurt dışına çıkışlarını yasakladı, ayrıca her ayın ilk günü ikametlerine en yakın güvenlik birimlerine imza verme şartı getirdi.

Mahkeme, adli kontrol hükümlerine uyulmaması halinde tutuklanabilecekleri konusunda sanıklara ihtarda bulundu.

4 SANIK BU SÜREÇTE HAYATINI KAYBETTİ

Yargılama sürecinde hayatını kaybeden Teoman Koman, Eser Şahan, Salih Eryiğit ve Tevfik Özkılıç hakkındaki dava, ölmüş olmaları nedeniyle düşürüldü.

10 SANIK İÇİN ZAMAN AŞIMI UYGULANDI

Mahkeme, 765 sayılı TCK'nin 147. maddesindeki "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçundan dava açılan sanıklardan Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır'ın eyleminin, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak"a ilişkin "gizli ittifak" suçu kapsamında kaldığına hükmetti.

Bu suça ilişkin 765 sayılı Kanun'da 10 yıllık asli zaman aşımı süresi bulunduğuna dikkati çeken mahkeme, bu sebeple sanıklar hakkındaki kamu davasını zaman aşımından düşürdü.

68 SANIK BERAAT ETTİ

Mahkeme, 68 sanık hakkında ise yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraat kararı verdi.

Bu sanıklar şunlar:

"Abdullah Kılıçarslan, Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, Adem Demir, Ahmet Dağcı, Ahmet Aka, Ahmet Atalay Efeer, Ahmet Nazmi Solmaz, Ahmet Ziya Öztoprak, Alican Türk, Arslan Daştan, Aslan Güner, Aydın Karaşahin, Ayhan Cansevgisi, Bahaddin Çelik, Berkay Turgut, Celalettin Bacanlı, Cemal Hakan Pelit, Cengiz Koşal, Cengiz Çetinkaya, Doğan Temel, Engin Alan, Erdal Ceylanoğlu, Ergin Celasin, Erkan Yaykır, Ertuğrul Gazi Özkürkçü, Fuat Büyükcivelek, Hamza Özaltun, Hüsnü Dağ, İbrahim Selman Yazıcı, İsmail Hakkı Önder, İsmail Ruhsar Sümer, İsrafil Aydın, İzzettin İyigün, İzzettin Gürdal, Kurtuluş Öğün, Lokman Ekinci, Mehmet Başpınar, Mehmet Aygüner, Mehmet Ali Yıldırım, Mehmet Cumhur Yatıkkaya, Mehmet Şinasi Çalış, Mehmet Faruk Alpaydın, Metin Keşap, Metin Yavuz Yalçın, Mustafa Köseoğlu, Mustafa Bıyık, Mustafa Babacan, Mustafa Özbey, Mustafa Hakan Bural, Mustafa İhsan Tavazar, Mustafa Kemal Savcı, Necdet Batıran, Oğuz Kalelioğlu, Orhan Nalcıoğlu, Osman Bülbül, Osman Atilla Kurtay, Ruşen Bozkurt, Sedat Arıtürk, Serdar Çelebi, Seyfullah Sönmez, Sezai Kürşat Ökte, Ümit Şahintürk, Ünal Akbulut, Veli Seyit, Yahya Cem Özarslan, Yahya Kemal Yakışkan, Yüksel Sönmez ve Ziya Batur." +

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Kendilerini Kral olarak gören milete tepeden bakan ama halkın emeğini ve kanını emen bu sözde paşa lar o makam ve rütbelere insan kanı ile geldiler.Kime hizmet ettiği aile üyelerine bakarak tanıyacağımız bu mahlukatlara meebbet az bile....
şu anki siyasilerin içinde olan fetocular ne zaman ceza alacak gerçi daha soruşturma bile açılmadı
Hukumeti devirecek adam devirirdi. Bunlarin yaptigi gibi muebbet ceza da verirdi
Öyle hükümet devirmek kolay degil senin dedigin gibi adamin yedi sülalesini yerler
28 subattan geri iade-i itibar yapılan yobazlar. feto olmak üzere memleketi tarikat cemaat böldü. hainlikle diz boyu ne meclis kaldı ne devlet.
siyasete girseler bakan olurlardı
Bu göstermelik bir uygulama olmuş. Müebbet var ama hapis yok. Baş örtüsü mağduriyeti yaratanlar bir güzel yırtmış bu işten. Bu mağduriyetin ekmeğini kimlerin yediğini de anlatmaya gerek yok sanırım. Lafın tamamı aptala söylenir.
MÜEBBET ALDILAR AMA HAPSE GİRMEYECEKLER YAZIKLAR OLSUN 17 YIL NEYİ BEKLEDIN BAY IKTIDAR 28 ŞUBAT BARONU
Hapse girmeden nasıl müebbet oluyor?
Kavakci lar o çok tehlikeli buluyorum
28 şubat ve Ergenekon Balyoz madem Fetönün kumpasıydı.Niye bu cezalar?
İşta Akp adaleti bu. Darbe yapanlara müebbet verir ama içeri tıkmaz. Ama çocuğunu okula gönderene ise en az 10 yıl verir birde dışarı çıkarmaz. Zaten Perinçek ile AKP darbeden önce bu konuda anlaşmışlardı. Gerçek darbe yapanlardan kimse içeri girmeyecekti. Ve de görüldüğü üzere öyle oluyor ve aynı şekilde AKP den de kimse girmeyecekti ve girmedi.
iyi de tutuklama yokki.ayda bi kere imza atacaklar
Allah muhafaza etsin.
Diğer Haberler