3. Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı

Antalya Vali Vekili Ateş: - "Kültürümüzün, adımızın, şanımızın nice bin yıllar bu topraklarda yaşaması için hepimize çok iş düşüyor" - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Yörükler hangi siyasi partiye sahip olursa olsun, hangi görüşten olursa olsun milli meselelere adeta bir Kurtuluş Savaşı duygusuyla yaklaşır"

Antalya Vali Vekili Nurettin Ateş, "Kültürümüzün, adımızın, şanımızın nice bin yıllar bu topraklarda yaşaması için hepimize çok iş düşüyor." dedi.

Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM), Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği iş birliği, Kepez ve Döşemealtı belediyelerinin katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı, Kundu Turizm Merkezi'ndeki bir otelde başladı.

Antalya Vali Vekili Ateş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, yörüklük geleneğinin dernekler, şölenler ve çalıştaylarla yaşatılmaya çalışıldığını belirterek, bin yıldır yaşayan bu kültürü yarınlara taşımak ve binlerce yıl yaşatmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Yörük Türkmen kültürünün yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasının önemli olduğunu vurgulayan Ateş, düzenlenen çalıştayların bu amaç doğrultusunda önemli görevler üstlendiğini ifade etti.

Ateş, yörük kültürüne sahip çıkılması gerektiğini aktararak, "Milli kültürümüzü doğru tanımak ve dünyaya doğru tanıtmak oldukça önemlidir. Kültürümüzün, adımızın, şanımızın nice bin yıllar bu topraklarda yaşaması için hepimize çok iş düşüyor. Hep birlikte el birliğiyle, kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğiyle güzel işler yapacağımıza, yörük kültürümüze sahip çıkacağımıza inanıyorum." dedi.

- "Oyunu bozacak olanlar sizlersiniz"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda çarpışarak şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, gazilere de acil şifalar diledi.

Türkiye'nin çok zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Türel, küresel güçler ve onların içimizdeki uzantılarının güçlü bir Türkiye istemediğini vurguladı.

Türel, küresel güçlere karşı birlik içerisinde gerekli önlemlerin alındığının altını çizerek, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar bu topraklarda onlarca medeniyet kuruldu. Her medeniyet bu topraklarda yaşamanın bedelini binlerce yıldır fazlasıyla ödedi. O yüzden 1071'den beri bu topraklarda medeniyetler kuran bizlere sürekli bir bedel ödettirme yaklaşımında bulunanlar, elbette karşılarında güçlü bir Türkiye'yi, birbirine kenetlenmiş bir milleti bulmayı açıkçası hazmedemiyorlar. Onların bu isteklerine milli bir şuurla karşılık veriyoruz. Yörüklük, bu şuurun en iyi hissedildiği kültürdür. Yörüklük, aynı zamanda milliliktir. Yörük, milli olmayan hiçbir şeyi kanıksamaz, kabul etmez. Yörükler hangi siyasi partiye sahip olursa olsun, hangi görüşten olursa olsun milli meselelere adeta bir Kurtuluş Savaşı duygusuyla yaklaşır. O yüzden bu çalıştay son derece önemli. Küresel güçlerin yeni Bizans oyunlarını bozacak olanlar, yine sizlersiniz."

- "Birlik ve beraberlikten taviz vermedik"

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da Türklerin kendi tarihini, yaşadıklarını detayıyla idrak etmek ve geleceğe ışık tutmakla mükellef olduğunu belirtti.

Türklerin Orta Asya'da aç kalarak yollara düştüğünü, yollarda hem biyolojik hem toplum hem de kültürel anlamda katliama uğradıklarını ifade eden Uysal, "Anadolu'ya geldik, doğayla bütün, barışçı olduk ama ihtiyaç duyduğumuzda savaşmayı da bildik ama hiçbir zaman devlet kültüründen, birlik ve beraberlikten taviz vermedik." diye konuştu.

Konuşmaların ardından aralarında Anadolu Ajansı'nın da bulunduğu ulusal medya temsilcilerine ödül verildi. Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Şenol Kazancı adına takdim edilen ödülü, AA Antalya Bölge Müdürlüğü muhabirleri aldı.

Çalıştay, 11 Şubat'ta sona erecek.

Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler