HABER

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

- TFF Başkanı Demirören, mesaj yayımladı

İSTANBUL (AA) - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Demirören, mesajında, tüm engelli vatandaşların ve futbolcuların 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutlayarak, şu görüşlere yer verdi:

"(Türkiye Futbol Oynuyor) adı altında engelli futbolu için yürütülen çalışmalar, 2013 yılında yeniden organize ettiğimiz Engelliler Koordinasyon Kurulu bünyesinde devam ediyor. UEFA üyesi ülkeler arasında engelli futbolunun desteklenmesi ve geliştirilmesi konusunda tek kurumsal yapı, TFF çatısı altında bulunan Engelliler Koordinasyon Kuruludur. TFF'nin bu öncü rolü, UEFA'nın da dikkatini çekmiş ve Avrupa Federasyonlar Birliği, diğer üyesi ülkelere de Engelliler Koordinasyon Kurulunu model olarak önermiştir. 'Futbol Aşkı Engel Tanımaz' sloganı ile uyumlu bir iş birliği yürüttüğümüz, engelli futbolun gelişiminde stratejik ortaklarımız olan Bedensel, İşitme, Görme Engelli ve Özel Sporcular Federasyonlarına finans, iletişim, kamp, malzeme ve pazarlama konularında destek veriyoruz. Daha da önemlisi, TFF ailesi olarak engelli futbolcularımıza sevgimizi verdik, vermeye de devam ediyoruz. Desteklemekten kıvanç duyduğumuz ay-yıldızlı takımlarımızın imza attığı başarılar bizlere mutluluk ve gurur vermenin yanı sıra yeni projeler için de itici bir güç oluyor."

Titizlikle hazırlanan projelerin meyvelerini vermeye devam ettiğini kaydeden Demirören, "Bu yıl içerisinde iki önemli şampiyonluk yaşadık. Kurulmasına öncülük ettiğimiz işitme engelliler kadın futbolu da hızla gelişiyor. Henüz dört yıllık mazisi olan kadın futbolcularımız, İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda beşinciliği elde ederek önemli bir başarıya imza attı." ifadelerini kullandı.

Bir diğer önemli gelişmenin de "sesi görenler" futbolunda olduğunu belirten Yıldırım Demirören, şunları kaydetti:

"2013'te Avrupa'nın ilk ve tek Görme Engelliler Futbol Ligi'ni kurmamızın ardından Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi organizasyonu, UEFA'dan en iyi sponsorluk aktivasyonu ödülü almıştı. Aynı yıl Avrupa üçüncülüğünün ardından 2015'te de Avrupa şampiyonluğu yaşamıştık. Engelli futbolunda en iyi ülke olma iddiamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Ana sponsorlarımızın katkılarıyla engelli futbolunu daha da ileri noktalara götüreceğimizin müjdesini vermiştim. Yeni hedefimiz, sponsorlarımızın artmasıyla ülkemizde marka değeri yüksek bir engelli futbolunu oluşturmak. Böylece, Engelli Spor Federasyonları kendi ayakları üzerinde duracak yapılara kavuşacaktır. Yeni dönemde engelli futbolumuzun çıtasını daha da yukarıya taşımak ve özellikle ampute futbolun 2024 Paralimpik Oyunları'nda yer alabilmesi için başta UEFA olmak üzere Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile daha yakın iş birliği içerisinde olacağız. Her yıl yenilediğimiz ve güncellediğimiz Engelli Futbol Geliştirme Stratejilerimiz ile engelli sporcu ve dostlarımızın sadece bir gün değil, her zaman yanında olacağımızı büyük bir gururla ifade ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

(AA)

Geri Dön