HABER

"3 bin 700 kişi yararlanacak"

ANKARA (İHA) - Grup Başkanı ve Başbakan Abdullah Gül, parti grubunda yaptığı konuşmada, Hablemitoğlu cinayetinin en kısa sürede çözüleceğini belirtti ve vergi affından üniversitelerin bağımsızlığına kavuşmasına kadar birçok konuya değindi.

TBMM'de bugün toplanan AK Parti Grubu'nda konuşan, Grup Başkanı ve Başbakan Abdullah Gül, geçen hafta suikasta kurban giden öğretim üyesi Necip Hablemitoğlu'nun ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Gül, bu cinayetin kesinlikle açıklığa kavuşturulacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu konuyla çok yakından ilgileniyoruz. Bu cinayeti, Türkiye'nin istikrara kavuştuğu bir dönemde, her şeyin yerli yerine oturması gerektiği bir dönemde, Türkiye'yi istikrarsızlığa sürüklemek isteyen mahfillerin bir işi olarak görüyoruz. O bakımdan başta İçişleri Bakanımız olmak üzere görevliler. Ben de istihbarat teşkilatı başkanlarımızla, güvenlik birimi başkanlarımızla yaptığımız görüşmelerde, hepsine kesin talimatım olmuştur. Hiçbir engel tanımadan, bu işin üstüne gideceksiniz. Bütün yetkinizi ve bütün otoritenizi sonuna kadar kullanacaksınız demişimdir. Türkiye'yi istikrarsızlığa sürükleyecek bu tip olaylara kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bu tip olaylar kararsızlıkların, belirsizliklerin olduğu ortamlarda başarıya ulaşabilir ama kimse unutmasın ki, Türkiye'de ne yapacağını bilen kararlı bir hükümet vardır, bu hükümetin arkasında da bu grup gücü vardır."

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEN 3 BİN 700 KİŞİ FAYDALANACAK" Gül açıklamalarında Anayasa değişikliğine de değindi. Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği Anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak konuşan Gül, "Sayın Cumhurbaşkanı kendi takdir yetkisini kullanmıştır. Buna söyleyeceğimiz bir şey yoktur. Şimdi konu TBMM'dedir. TBMM de kendi takdir yetkisini kullanacaktır. Kullanmaya da başlamıştır. 400 milletvekilimizin oluruyla Anayasa değişikliği gerçekleşmiştir 1. oylamada. şimdi görüyoruz ki bu konsensüs devam etmektedir" dedi.

Gül, yapılan bu Anayasa değişikliğinden sadece AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın değil, 3 bin 700 kişinin faydalanacağını belirterek, "Bir kişiye ait bir değişiklik değildir. Eğer bir kişiye ait değişiklik yaklaşımı benimseniyorsa, o zaman olaya sadece bir kişiye ait yasak şeklinde yaklaşmak gerekir" şeklinde konuştu.

"ÜNİVERSİTELER DEMOKRATİKLEŞECEK VE BAĞIMSIZLIKLARINA KAVUŞACAK" Başbakan Gül açıklamalarında YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ü birkaç gün önce ünversiteler ile ilgili yaptığı konuşmalarını da üstü kapalı değerlendirdi. Gül konuşmasında, üniversitelerin özgürlüğün, çağdaşlığın ve ilmin merkezleri olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'deki üniversiteler çağdaşlığın, bilimin ve özgürlüğün yuvası olacaktır. Türkiye'nin kalkınmasının dinamosu olacaktır. Bu konularda Türkiye'de birçok kesimde yapacağımız reformlar üniversiteler için de geçerlidir. O bakımdan hiç kimse alışkanlıklarını kaprislerini ileri sürerek, lüzumsuz huzursuzluk çıkarmasın" dedi.

Gül'ün bu sözleri uzun süre milletvekillerince alkışlandı. Konuşmasına devam eden Gül, yapay sorunlarla kendilerinin ilgisi olmadığını ifade etti ve yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

Gül, "Gündemi başkasının belirlemesine müsaade etmeyeceğiz. Ama yapılması gereken neyse bunu kanunlar, Anayasa çerçevesinde ve katılımcı bir üslupla yapacağız. Üniversitelere yönelik çalışmalar da bu doğrultuda olacak. Üniversiteler bağımsızlıklarına kavuşacaktır, üniversitelerimiz demokratikleşeceklerdir, artık üniversitelerimiz bilim alanında birbiriyle yarışacaklardır. Mali durumlarını iyileştirmek de muhakkak hükümetimizin ilgi alanı içerisindedir" dedi.

"VERGİ AFFI OLMAYACAK"
Gül açıklamalarında vergi affı olmayacağını da belirtti. Bu güne kadar herhangi bir vergi affından bahsetmediklerini ve bütün aflara karşı olduklarını kaydeden Gül, "Biz affa karşıyız" dedi. Gül hortumcularla ilgili çalışmaları da yaptıklarını ancak siyaset olmaması açısından bunları şu anda açıklamadıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde bunların da ortaya konacağını belirtti.

Gül, açıklamalarında Kamu İhale Yasası'na da değindi. Kendilerinin her türlü eleştiriye açık olduklarını vurgulayan Gül, haksız eleştirilere de cevap vereceklerine işaret etti. Gül, ihale yasasını uygulamamak gibi bir niyetlerinin olmadığını, ancak bazı eksikleri olduğu için bunu şu an için uygulanmasında sakınca olabileceği için durdurmayı düşündüklerini belirtti.

Kamu İhale Yasası'nın kanunlaşırken, AK Parti'nin desteğini hatırlatan Gül, "Şimdi biz sanki bu yasaya tamamen karşıymışız gibi, bu yasayı bir kenara koymuşuz gibi. Bir kenara koymuş değiliz. IMF'nin Dünya Bankası'yla da bu tip görüşmeler söz konusu değil. Mahsurları gidermek için gayret sarf etmek bizim görevimizdir. Önümüzdeki günlerde bazı noksanlıklarını gidererek zamanında bu yasayı devreye koyacağız" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön