HABER

3 bin icra ve zabıt katibi alımı 2021... Adalet Bakanlığı en az lise mezunu zabıta ve icra katibi alımı ne zaman, tarihi ve şartları neler?

Son dakika haberine göre Adalet Bakanlığı en az lise mezunu 3 bin icra ve zabıta katibi alımı yapacak. 2021 yılının ilk dönemlerinde yapılacak olan alımlar için henüz başvuru duyurusu yapılmadı. Peki Adalet Bakanlığı zabıta ve icra katibi alımları 2021 ne zaman yapılacak? İşte zabıt ve icra katibi başvuru şartları ve diğer detaylar...

3 bin icra ve zabıt katibi alımı 2021... Adalet Bakanlığı en az lise mezunu zabıta ve icra katibi alımı ne zaman, tarihi ve şartları neler?

2021 yılında binlerce icra ve zabıt katibi alımı yapılacak. Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanacak duyuruyu bekleyen adaylar, şimdeden sınavlara hazırlanmaya başladı. Binlerce katip adayı, Adalet Bakanlığı icra katibi alımı 2021 başvuruları ne zaman yapılacak araştırması yapıyor. En az lise mezunu adayların başvuracağı alımlar için şu an için bir açıklama yapılmadı. Adalet Bakanlığı'nın 2021 yılında yaklaşık 10 bin personel alımı yapması bekleniyor. Bu süreçte on parmak klavye çalışan adaylar, Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımı 2021 araştırıyor. Peki Adalet Bakanlığı 3 bin icra ve zabıta katibi alımı tarihleri ne zaman? İşte zabıt ve icra katibi alım şartları ve diğer detaylar...

3 BİN İCRA VE ZABITA KATİBİ ALIMI 2021

Adalet Bakanlığı 2021 yılında icra ve zabıt katibi kadrolarında da alım yapılması öngörülüyor. Yeni Ekonomi Paketi görüşmelerinden sonra yapılan açıklamarda 2021 yılında yaklaşık 65 bin kamu personeli alınacağına dair açıklamalar yapılmıştı. Polis, uzman erbaş, sağlık görevlisi gibi birçok alanda başvurular alınmaya başlandı. Bu süreçte binlerce aday Adalet Bakanlığı 2021 personel alımlarını bekliyor. Adalet Bakanlığı icra ve zabıta katibi alımları ne zaman merak eden adaylar çalışmalara başladı. On parmak klavye çalışmalarına başlayan adaylar sınavlar yapılana kadar hızlı klavye kullanmak için çaba sarf ediyorlar. Adalet Bakanlığı en az lise mezunu 3000 icra ve zabıt katibi ilanları için yapılan duyuruyu araştırmaya devam eden adaylar, 2021 yılında icra ve zabıt katibi alımlarının çok sayıda yapılmasını bekliyor.

ADALET BAKANLIĞI ZABITA VE İCRA KATİBİ ALIMI YAPACAK MI?

Adalet Bakanlığı'nın her yıl olduğu gibi 2020 yılında da icra ve zabıt katibi alımı yapması bekleniyordu fakat 2020 yılı içerisinde alım yapılmadı. Koronavirüsten kaynaklanan sorunlardan dolayı birçok kamu kurum ve kuruluşlarda alımlar yapılmamış, eğitimlere ara verilmişti. Adliyelerde görev alan zabıt katipleri hakimlerle birlikte çalışır. Davaların temize geçilmesini, evrak işlerini , dosyaların düzenini, davanın takibini yaparak hakime yardımcı olur.

KATİP ALIMLARINDA ON PARMAK ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?

Adalet Bakanlığı'nın 3 bin icra ve zabıt katibi almak 2021 yılında duyuru yapacağını öngören adaylar on parmak klavye çalışmalarına başladı. Katip olmak için kaç dakikada kaç kelime yazılmalı araştıran vatandaşlara 3 dakikada en az 90 kelime yazılması gerektiğini aktaralım. Katiplik mülakatında adayların hızı ve kelimeleri doğru yazmaları oldukça önemli. İcra ve zabıt katibi duyurularının 2021 yılının Ocak ayında yapılması bekleniyor. Ne zaman icra ve zabıt katibi alımı yapılır, net olarak bilgi paylaşılmadı. Duyuru geldiğinde haberilerimizde yer veriyor olacağız.

ZABIT KATİBİ NEDİR?

Adliyelerde hakimlerin yanında görev alan zabıt katipleri, davaların temize geçilmesini, dosyaların düzenini, evrak işlerini , davanın takibini yapar ve hakime destek olurlar. Zabıt kâtibi, Adalet Bakanlığınca taşra ve merkez teşkilatında görevlendirilmek üzere atanan yardımcı yargı personeldir.

İCRA KATİBİ NEDİR

Adalet Bakanlığı Bünyesinde İcra Müdürlüklerinde görev alan kişilere icra katibi denir. İcra katibi başvuru şartları nedir?

İCRA KATİBİ BAŞVURU ŞARTLARI

Adalet Bakanlığı bünyesine yapılacak zabıt katibi ile icra katibi alımında başvuru genel koşulları şu şekilde :

TC vatandaşı olmak,

KPSS'den en az 70 almış olmak.

657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş , askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak,

Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler