HABER

3 milyon kişi etkilendi, binlerce ölü var

Karayip ülkelerinden Haiti 7.0 büyüklüğündeki depremle tam 1 dakika sallandı. Binlerce kişinin öldüğü belirtiliyor. Kızılhaç 3 milyon insanın zarar gördüğünü açıkladı.

3 milyon kişi etkilendi, binlerce ölü var

Karayip ülkelerinden Haiti 7.0 büyüklüğündeki depremle tam 1 dakika sallandı. Binlerce kişinin öldüğü belirtiliyor. Kızılhaç 3 milyon insanın zarar gördüğünü açıkladı. Bu arada depremin yerle bir ettiği Haiti'de yağmalar başladı.

Sadece bir otelde yüzlerce kişinin enkaz altında kaldığı belirtiliyor. Haiti'de BM Barış Gücü'nde görev yapan 52 Türk askerinin sağlık durumu iyi.

[

****](http://video.mynet.com/habervideo/7-lik-deprem-Haiti-yi-yikti/440881/)

Haiti'yi vuran 7.0 büyüklüğündeki depremde başkent Port-Au-Prince'deki birçok binanın yıkıldığı bildirildi. Enkazlar arasında binlerce ölü ve yaralı olduğu açıklandı. Depremin ülkede son 200 yılda gerçekleşen en büyük deprem olduğu belirtildi.

Depremin merkezi başkentin 15 kilometre batısı olarak açıklandı. Deprem sonrasındaki güçlü artçı şoklar nedeniyle Devlet Başkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek birçok yapı yıkıldı veya büyük zarar gördü. CNN International, Devlet Başkanı Rene Preval’in sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

3 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ

Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı, depremden 3 milyon kişinin etkilendiğini belirtti. Kızılhaç afetin yıkım tablosunun tam olarak ortaya çıkarılmasının 24 ile 48 saat alacağını açıkladı.

DEPREM KÜBA'DA DA HİSSEDİLDİ

Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) uzmanlarından Kristin Marano, bu büyüklükteki bir depremin Haiti'de 1770'lerden bu yana görülmediğini söyledi. Sarsıntı Haiti'nin sınır komşusu Dominik Cumhuriyeti ile Küba'da da hissedildi, ancak bu ülkelerde belirgin bir zarar meydana gelmedi.

Bu arada, ABD'den sonra Venezuela da Haiti'ye arama kurtarma ekipleri ile gıda, ilaç, içme suyu gibi insani yardım malzemeleri göndereceğini açıkladı.

52 TÜRK ASKERİNİN DURUMU İYİ

Birleşmiş Milletler misyonu çerçevesinde Haiti'de görev yapan 52 Türk askerinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Depremde şu ana kadar sekiz Çinli ve üç Lübnanlı barış gücü askerinin öldüğü açıklandı. BM Barışı Koruma bölümü şefi Alain Le Roy, “yıkıcı depremin ülkedeki BM karargahına ciddi düzeyde zarar verdiği, burada görevli BM personelinin çoğunun akıbetinin henüz bilinmediğini” söylemişti.

Le Roy, halen karargahın uğradığı zararın belirlenmesi ve 'kayıp' personelin durumunu öğrenme konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Haiti'de 2004 yılından bu yana bulunan BM Barış Gücü'nün (MINUSTAH-BM Haiti İstikrar Misyonu) bugünkü personel sayısı 9 bin civarında.

KIZILAY EKİBİ BÖLGEYE GİDİYOR

Türk Kızılayı, Haiti'de meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından Afet Operasyon Merkezi'nde “kriz masası” oluşturulduğunu açıkladı.

Bölgede ihtiyaç duyulabilecek insani yardım malzemesinin afet bölgesine ulaştırılabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten, Türk Kızılayı gelişmeleri yakından takip edildiğini vurguladı.

Geri Dön