HABER

3 padişah 59 hükümet gören liman yeni bitti

3 padişah 59 hükümet gören liman yeni bitti

KASTAMONU (İHA) - Yapımına 2. Abdülhamit döneminde başlanan ve 3 padişah, 59 hükümet gören İnebolu Limanı, yıllar sonra bir yolcu gemisi ağırladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın toplumsal gelişime destek faaliyetleri kapsamında halka denizciliğin sevdirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla "TCG İskenderun" adlı askeri yolcu gemisi, tarihinde yolcu gemilerinin uğrak yerlerinden biri olan ve yapımı 125 yıl süren İnebolu Limanı'na demir attı. İnebolu'da 3 gün kalacak olan gemideki yetkililerin ziyaret programı, Atatürk Anıtı'na Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın çelenginin sunulmasıyla başladı. TCG İskenderun askeri yolcu gemisinin
komutanı, kafile koordinatörü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcisi, Atatürk Anıtı önündeki törenden sonra Kaymakam İlhan Karakoyun, Garnizon Komutanı Üsteğmen Volkan Erdemli ile Belediye Başkanı İdris Güleç'i makamında ziyaret etti.

Öğleden sonra ise ilköğretim okulu öğrencilerine deniz okullarını tanıtmak amacıyla belediye düğün salonunda brifing verildi. Atatürk Anıtı önündeki meydanda ise Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Bandosu bir konser verdi. Bandonun çaldığı marşlar vatandaşlar tarafından ilgiyle dinlendi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan doktorlar ve sağlık personeli ilçede sağlık taraması da yaptı. Geminin sağlık ekibinin ayrıca Kabalar ve Erenyolu köylerindeki ilköğretim okulları ile Azize Ana YİBO'daki toplam 717 öğrenciyi sağlık taramasından geçireceği, halka yönelik sağlık taramasının ise TCG İskenderun gemisinde gerçekleştirileceği öğrenildi.

Geri Dön