3 yılda tek SBS yerine 36 ayrı sınav

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘SBS arama konferanslarının’ finali Eskişehir’de yapıldı. Toplantı sonucuna göre, 5. sınıfta merkezi sınav yapılmayacak. Öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda toplam 36 sınavdan

3 yılda tek SBS yerine 36 ayrı sınav

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 16 ilde düzenlediği ‘SBS arama konferanslarının’ finali Eskişehir’de yapıldı. Kesinleşen liselere geçiş modeline göre; bakanlık, yıl içinde Türkçe, fen, matematik, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü derslerinden düzenleyeceği merkezi sınavları test usulü yapacak. Milliyet Gazetesi'nin haberine 5. sınıf, ilkokuldan ortaokula alıştırma dönemi gibi değerlendirilecek; 5. sınıfta merkezi sınav yapılmayacak. Öğrenciler, 6, 7 ve 8. sınıflarda ise toplam 36 sınavdan sorumlu olacak. Sınavların değerlendirme ve sıralamaları, Türkiye geneli için değil; her il bazında ayrı ayrı yapılacak. Değerlendirme sonucunda liseler yine puana göre öğrenci alacak. Galatasaray, Kabataş, İstanbul Erkek gibi kapısında yığılma olacak okullar için ise öğrenci kabulünde kendi düzenleyecekleri ek sınavlar belirleyici olacak.

MEB’in SBS yerine geçecek yeni liselere geçiş modeline son şekli, 16 ilde düzenlenen “arama konferansları”nın sonuncusunun yapıldığı Eskişehir’de verildi.

Soruları Bakanlık hazırlayacak

Yeni sisteme göre, okullarda yıl içinde Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden düzenlenecek sınavlar, bakanlık tarafından gönderilen sorularla, merkezi olarak yapılacak. Sınavlar mevcut sistemde dönem içinde yapılan sınavlardan farklı olarak “test” usulü ile gerçekleştirilecek. 1. yarıyıl sınavları aralık, 2. yarıyıl sınavları ise nisan ayında yapılacak. Sorular, o güne kadar işlenen müfredattan sorulacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.
Mevcut sistemde öğrenciler, bir dönem boyunca Türkçe, matematik, fen ve yabancı dil derslerinden 3; inkılap tarihi ve din derslerinden 2 yazılı sınava giriyor. Yeni SBS modeline göre bu yıldan itibaren bakanlık, Türkçe, matematik, fen ve yabancı dil derslerinin 2. sınavını; inkılap tarihi ve din derslerinin ise son sınavlarını merkezi olarak test usulü yapacak.

5. sınıf ‘alıştırma dönemi' olacak

5. sınıf, ilkokuldan ortaokula alıştırma dönemi gibi değerlendirilecek; 5. sınıfta merkezi sınav yapılmayacak. Öğrenciler, 6, 7 ve 8. sınıflarda ise toplam 36 sınavdan sorumlu olacak.

Öğrencilerin kendi sınıflarında gireceği sınavların gözetmeni o sınıflarda derse giren öğretmenler olamayacak. Hangi öğretmenin hangi okulda görev alacağına il/ilçe milli eğitim müdürlükleri karar verecek. Ancak öğrenciler, sınava kendi okullarında katılacak.

Sınavı kaçırana telafi şansı

Sınavlardan herhangi birini kaçıran ancak geçerli mazeret sunacak öğrencilere, sınavı takip eden hafta telafi sınavı yapılacak. Ancak bu sınav merkezi olarak, 1 kereye mahsus düzenlenecek. Öğrenciler bu sınava kendi okullarında değil; il veya ilçe merkezlerindeki sınav salonlarında girecek.

Yüzde 60 sınav yüzde 40 kanaat

Öğrencilerin dönem puanı, bakanlığın düzenlediği ortak sınavlar ile öğretmenlerin kanaat notunun ortalaması alınarak hesaplanacak. Bu kapsamda, bakanlığın düzenleyeceği ortak sınavlardan alınan notların yüzde 60’ı ile öğretmen kanaat notunun yüzde 40’ı, dönem başarı puanını belirleyecek. 6. sınıfta belirlenen yıl başarı puanının yüzde 10’u, 7. sınıftaki puanın yüzde 20’si, 8. sınıftaki puanın da yüzde 70’i öğrencinin hangi lisede okuyacağını belirleyecek.
Öğrenciler, 3 yılın sonunda elde ettikleri puanla gitmek istedikleri okullara yönelik tercih yapacak. Tercihler, değerlendirildikten sonra, MEB öğrencileri uygun liselere merkezi olarak yerleştirecek.

Sıralamalar il bazında

Bakanlık, öğrencilerin, yıl içinde düzenlenen merkezi sınavlardan aldıkları puanın, liselere geçişte temel alınacak olması nedeniyle, sıralamada herhangi bir bölgesel başarı farklılığının oluşmaması için de adım attı.

Arama konferanslarında gündeme gelen bu soruna, “bölgelere göre farklı değerlendirme” çözümü bulundu. Yani örneğin Şırnak’taki öğrencilerin puan ortalaması ile İstanbul’daki öğrencilerin puan ortalaması farklı farklı değerlendirmelere tabi tutulacak. Sıralamalar da il bazında yapılacak.

Yeni sistemde yapılacak puan değerlendirmesi sonucunda liseler yine puana göre öğrenci alacak. Galatasaray, Kabataş, İstanbul Erkek gibi kapısında yığılma olacak okullar için ise öğrenci kabulünde kendi düzenleyecekleri ek sınavlar belirleyici olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
eğitim sisteminin içine sıçtınız
keşke yalnız sıçılsaydı buna razıyız, resmen eğitime tecavüz ediliyor!... Öğretmene rüşvetin yolu açılıyor, hayırlı olsun.
anlaşılan, din dersi sosyal bilgiler dersinin yerini alacak. Tarih -Coğrafya derslerine yeni nesil ihtiyaç duymayacak demek ki. Artık Tarih anlatmaya mekkenin fethiyle , Coğrafyaya da Hz. ademle başlarız.
Ne ilgisi var arkadaşım. Bugün birçok öğrencinin Türkçe, Matematik, Fen, Yabancı dil gibi dersleri oldukça zayıf olduğunu görüyoruz. Bu derslerle ilgili arkadaşlarına , yeğenlerine, kardeşlerine bir sor bakalım cevapları ne olacak. Bu derslere ağırlık verilmesi gereklidir. Boş-Boş Konuşmamak lazım.!!
eğitim sisteminin anasını bellediniz. rezil ettiniz çocukları ne yapacaklarını şaşrıdılar. bir işi de becerin
Allah bin belanızı versin. Çocukları maymun ettiniz. Geri zekalı herifler. Bu yıl ortason sınıfa gelmiş çocuk napacak. Bir sistemi zart diye değiştiremezsin kardeşim. Geçiş süresi koyarsın. Zerre kadar akıl beyin yokmu sizlede. Çocukların geleceği ile oynuyorsunuz, kendiniz iktidara gelince mevcut sistemin içine ettiniz, şimdi de sıçtığınız boku temizlemek için kıçınızdan yeni sistemler uyduruyorsunuz. Zerre kadar saygım yok bu hükümete. Sığırları koysan sizden iyi idare eder.
saçmalığın daniskası olacak bu iş. Öğrenciler bundan böyle düşük puan aldıkları derslerden özel birebir ders almaya başlayacaklar. öğretmenler daha çok tehdit almaya ve şiddete maruz kalmaya başlayacaklar.
LAN YETER ARTIK OYNAMAYIN ŞU EGİTİM SİSTEMİYLE
Öğretmenlerin okullarda yaptığı sınavlar objektif değil.Her öğretmenin hazırladığı sınavın zorluk derecesi farklı. Örneğin A okulunda bir sınavdan 100 lan öğrenci B okulda 80 alır veya tam tersi olur.Bu bakımdan öğretmenlerin yaptığı sınavların yerini merkezi sınavların almış olaması iyi olur. Okulların Öğretmenlerin ve öğrencilerin performansı daha iyi ölçülmüş olur.Genel yetenek derslerinin (Müzik ,Beden Eğitimi, Görsel sanatlar, vs.) notları ortalamaları sbs sınavına etkisi olmasa dahada iyi olur.Bu dersler yetenek gerektiren liselerde belli oranda dikkate alınabilir.
ÇOCUKLARI SINAV MANYAĞI YAPACAKLAR .
bu sistem sbs dende beter.her yeni model bir öncekini aratır oldu.ne kadar cok sınav o kadar dershane demektir.kesin bir dille bakan dershanenın kapatılacagını soyledi.bu durumda özel ders patlaması yaşanacaktır.özetle zengının çocugu okuyacak garıbanın çocugu kalacak...
Bu nasıl sınavların kaldırılması, bu nasıl söz verme bu işle yılın 12 ayı çocuklarımız dershaneden çıkmayacak demektir. Dershanelerin gelirinin 3-4 katlanması demektir. zaten ne zaman asla deseler tersini yapıyorlar. Buradaki şifre 'ASLA' dikkat edelim.
Elinizi attiginiz bir seyin de icine etmeden birakin artik. Bu ne yaa. Daha kpss lys gibi sinavlari adam gibi yapamiyorsunuz kalkmis 36 sinav yapacagiz diyorsunuz. Allah rizasi icin rahat birakin su milli egitimi. Ne ogrecilerde ogrencilik ne de ogretmenler de ogretmenlik biraktiniz. S.ctiniz batirdiniz yaa...
öğretmenlerin okullarda yaptığı sınavların güvenirlik ve geçerliliği aynı değil. objektiflik ise ayrı bir sorun. notların etkisi çok belirleyici olmuş. bu durum çeşitli düzeylerde adaletsizliklere neden olabilir. özel okullarda notun haddi hesabı yok zaten. Beden E., G. sanatlar, Müzik, bu alanlarda notun etkili olması başlı başına ayrı bir sorun. bu alanlarda yeteneksiz olan öğrenciler zorlanacak ve bu kez veli resme başlayacak! bütün bunları düzeltmek çok zor muydu? milli eğitimde çok hantal bir yapı var ve merkezi sınavdan başka sistemler yolda kalır..göç yolda dizilir..
boşversenize.. olan yine benim mehmet emmimin çocuguna olacak desene.
Tüm bunların altında abd ve cemaat politikası yatıyordur. Lanet olsun. Gün gelir birbirlerinin başlarını yerler inşallah.
alakayı kuramadım ökuzun altında buzagı aramak olmus senınkı
Alakayı kurabilseydiniz zaten vatan tehlikede olmazdı. Siz alakayı kurduğunuzda iş işten geçmiş olacak.
BEN ÖĞRETMENİMMMMMMMMMMMM BU SİSTEM SU İSTİMAL BIRAKACAKTIRRR İNANIN ADAM ZOR SORACAK DÜŞÜK ALACAK ÖĞRENCİ GEL SANA ÖZEL DERS VEREYİM.YADA VELİ ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİİİİ,YADA ÖĞRETMEN-MÜDÜR BASKISIIII OHHHHH SUYUNDAN DA KOYYYY.SİSTEMİN CILKI ÇIKARRRRR CILKIII SINAVLARI MERKEZİ YAPSANIZDA ÖĞRETMENDE BASKI OLACAKTIRRRRRRRRRRRRRRRRRR...NİYE BÖYLE YAZIYORUM ANLASINLAR DİYEEEEEEEE YETKİLİLERRRRRRRRR.
ÇOOOOK BASİİİİİİT VE BÜYÜÜÜÜÜÜÜÜÜK BİR KARMAŞA OLUŞACAK.VELİ MERKEZİ SINAVDA KAYBETTİĞİ PUANI OKUL NOTLARIYLA ÖĞRETMEN NOTLARIYLA KAPATACAK.KİŞİLİKSİZ BİR GELECEK YETİŞTİRİLECEK.ONCA AY KONUŞMALARI BUMUYDU.LİSELERE GEÇİŞ KARMAŞIK BİR DÜZENLE GERÇEKLEŞMEMELİ.BU DERECE BÜYÜTÜLMEMELİ.ZATEN ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMALARI NE KADAR GÜZEL OLURSA OLSUN SEVİYESİNİ ARTIRIP ÖĞRENDİĞİNİ UYGULAYAN ÖĞRENCİ HER OKULDA İKİ ELİN PARMAKLARINI GEÇMEZ.BU DURUMDADA SINAVLARI ÇOK BÜYÜTMENİN MANASI YOK.VAR OLAN SİSTEMLE DEVAM EDİLSİN.PLANLANAN SİSTEMLE DERSHANELER KAPATILIRSA BİRDE,HERYER ÖZEL DERS ALAN ÖĞRENCİLERLE DOLAR
Eyy millet! Anlayın artık! Bu bir emperyalist politikanın sonucudur. Türk çocuklarına lâyık görülen bu eğitim sistemi plânlı bir saldırıdır. Ne kadar çok sınav,o kadar çok emperyalist politikaya uyumlu yetişen genç beyin. ABD,bu taktiği Vietnam'da da uygulamıştı. Ne yapmışlardı? İlköğretim aşamasındaki çocukları trigonometri dersiyle oyalamışlardı. Emperyalistlerin birincil amacı ülke çocuklarının,genç beyinlerin vatanseverlik duygularının törpülenmesi,ülke sorunlarıyla ilgilenmemeleriydi. Bunu da eğitim sistemine gereksiz ve beyinleri uğraştıran sorunlar getirmekle başardılar. Tabi işbirlikçi
yokmu bu memlekette kafası çalışan eğitimden anlayan....1995 yılından sonra doğan bütün çocuklar birer denek oldular.....benim çocuklarımda dahil...
Fen Liselerini tercih edeceklere inkılap tarihi ve din derslerinden sınava tabi tutulmaları saçma değil mi?
çocuklarımızı şırnakta veya hakkaridemi okutacağız yoksa benmi yanlış anlıyorum
benim anladığım sen tam bir .küzsün
Eğitim Politikası olmayan insanlar Çocuklarımızı deneme tahtası olarak kullanıyor. Anti sosyal;düşünmeyen; kişiliksiz bir nesli yetiştirme politikasının temelidir.Sizleri başımıza bu oy oranlarıyla getiren toplumun eğitim seviyesinin hakkını veriyorsunuz.
cocuk oyuncagına dondurdunuz egıtım sıstemı ıle oynayıp durmayın artık cocuklar bıle bır tuhaf oldu sayenızde
batirdirlniz egitim sistemini yaziklar olsun
peki ya ben ne yapacam ? Ben 8.sınıfa geçtim. Ben şimdi 36 sınavı bu sene mi olucam. yoksa sadece 12sini mi?
çüş artık çüüüüüşşşş
Artık okuldan not alabilmek umudu ile özel dersler patlar.Öğretmenimin evinde sabahın köründe kuyruk oluşur.Bekleme odaları ve gurup dersleri verilir.Bir sınav(OKS) idi, (SBS ile)Üç oldu.Şimdi ise 36 oldu.Deveam edersek seneye dershaneler kapanır:)))) bekleyin
Diğer Haberler