HABER

30 gün "kahvehanelere gitmeme" cezası

AYDIN (İHA) - Aydın'da geçtiğimiz ay kooperatif genel kurulunu zamanında yapmadığı için 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 30 gün "kahvehanelere gitmeme" cezası verilen kooperatif başkanı Tayyar Şahin'e cezası, polis tarafından tebliğ edildi.

Aydın'da geçtiğimiz yıl kurulan ve bir yıldır faaliyet göstermeyen S.S. Seçkinler Yapı Kooperatifi'nin başkanı inşaat mühendisi Tayyar Şahin, kooperatifin 2004 yılında yapılması gereken genel kurulunu süresi içinde yapmadığı gerekçesiyle Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "1163 sayılı Kooperatif Kanunu'na muhalefet" suçundan açılan davada 30 gün süreyle "kahvehaneye girmeme" cezası almıştı. AB müktesebatı gereğince Türkiye'de ilk defa bu tür bir cezayla karşılaşan Tayyar Şahin'e cezası polis tarafından tebliğ edildi.

Mahkemenin verdiği karardan sonra ceza kendisine tebliğ edilmemesine rağmen hiç kahvehaneye gitmediğini belirten Tayyar Şahin, önümüzdeki bir ay süre içinde yasal engel nedeniyle daha sonra da bu tür faydalı bir cezayı kendisine prensip olarak kabul edip ömrü boyunca kahvehaneye gitmeme kararı aldığını söyledi.
Sigara içmediği ve kahvehane alışkanlığı olmadığı için cezasını seve seve çekeceğini söyleyen Şahin, "Böyle bir ceza ülkemizde ilk olarak belki de bana uygulandı, ancak cezadan son derece memnun oldum. Bu tür bir ceza neticede cezaevine girmekten çok daha iyi. Hatta yüz kızartıcı ve ağır suç teşkil etmeyen durumlarda yasalara karşı kusur işleyen kişilere, kitap okuma, spor yapma ve bana uygulandığı gibi kahvehaneye gitmeme gibi cezalar verilirse toplumun kötü alışkanlıklardan kurtulacağına ve daha sağlıklı yaşayacağına inanıyorum" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler