30 kişi farkla belediye olma hakkını kaybettiler

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale merkeze bağlı Kumkale Belediyesi, beldenin nüfusu 2 bin yerine bin 970 olduğu için kapatılıyor.

Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Erte, yapılan sayımda belde nüfusunun bin 970 olarak açıklanmasına tepki göstererek, "Bizler bu sayımda büyük haksızlıklar yapıldığına inanıyoruz. Beldemizin nüfusu gerçek anlamda 2 binin üzerinde. Ancak yapılan işlemlerde bazı kriterler yanlış yapıldığı için beldemizin elindeki belediyelik unvanını alıyorlar. 16 yıldan bu yana belediyelikle idare edilen beldemiz, bir süre önce Meclis'ten çıkan yeni yasayla artık köy haline dönüştürülüyor. Belde halkımızla bizler bu duruma karşıyız" dedi.

Beldenin 16 yıl önce referandumla belediye olduğunu ifade eden Başkan Erte, "Şimdi bizlere belediyelikten çıkarıldığımız söyleniyor. Madem ki belediye olurken halkın oyuna başvuruldu ve referandum yapıldı, belediyelikten çıkarılırken de halka başvurup referandum yapılmalıydı. Halkımız beldemizin köy haline gelmesini istemiyor" diye konuştu.

Yeni yapılan uygulamanın büyük sıkıntılara sebep olacağını savunan Erte, "Şu an belediyede 20 kişi görev yapıyor. Yapılan yeni uygulamada beldemizdeki belediyenin İl Özel İdare Müdürlüğü'ne bağlanacağı ve burada bir müdürün görev yapacağı söyleniyor. Çalışanlarımızın da çeşitli birimlerde 10 yıl süreyle görevlendirileceği ifade ediliyor. Masrafların azaltılıp, daha aktif çalışmanın hedeflendiğini iddia edenler, yapılan bu uygulama ile yine aynı masrafı yapacaklarından, belediyelerin kapatılmasının
devlete hiçbir faydası olmayacak. Ayrıca burada görev yapacak yetkili müdür itfaiye aracını, kepçeyi kendisi mi kullanacak? Buradaki hizmetler nasıl yürütülecek? Böyle bir durumu kabullenmemiz mümkün değil. Belediyelerin kapatılması büyük sıkıntılara sebep olacak" şeklinde konuştu.