HABER

"301 kalkmayacak, revizyon yapılacak"

"301 kalkmayacak, revizyon yapılacak"

ANKARA (ANKA) – Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "301." Madde ile ilgili inceleme ve araştırmaların devam ettiğini belirterek, "2007 Yılı bitmeden, hazırlayacağımız tasarıyı Meclis'e sevk edebiliriz. Maddeyi kaldırmayı değil, revizyon yapmayı düşünüyoruz" dedi.

AB YÖNETİCİLERİ GİBİ ISRAR ETMEYİN

AKP'nin Meclis'teki Grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, "301" ile ilgili ısrarlı sorular karşısında, "Basın mensupları olarak bu konuyla ilgilenmenizi anlayışla karşılıyorum ama, Kimi Avrupa Birliği yöneticileri kadar yormayın. Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci ile ilgili halletmesi gereken tek konu 301 değil" diyerek sözlerine başladı.

2007 YILI İÇERİSİNDE MECLİS'E GELEBİLİR

Bakan Şahin şöyle devam etti:

"Biz hükümet olarak bu konuyla ilgili çok teferruatlı bir inceleme araştırma yapıyoruz. Birçok kişi ve kurumun bu konuyla ilgili önerilerini toparlıyoruz Bundan Sonra bakanlar kurulunda da görüşmelere devam edeceğiz. Büyük bir ihtimalle bir tasarı olarak TBMM'ye sevk edebiliriz. Bunun kamuoyunda fazla bir gündem oluşturmasını da istemiyoruz. Yeni bir maddedir. Uygulamada ortaya çıkan bir takım rahatsızlıklar yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Hakimlerimiz ve savcılarımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde artık önlerine gelen davalara bakmaktadırlar. Ama biz maddede yeni bir revizyon yapmayı düşünüyoruz, kalkmasını düşünmüyoruz. Çünkü buna benzer maddeler Avrupa Birliği ülkelerinin bir çoğunda var. 301'inci maddeye çok benzer düzenlemeler var. Bunlarla ilgili de arkadaşlar inceleme ve araştırma yaptılar. Dün bir dosya geldi. Bu yıl bitmeden 2007 yılı bitmeden bir adım atılacak. Kişisel olarak bu yıl bitmeden Meclis'e geleceğini tahmin ediyorum."

DTP'li milletvekilleri ve yeni seçilen genel başkanı hakkındaki iddialara da Bakan Şahin, "Devletin ilgili kurumları, yasaları uygulayarak gereken her şeyi yapacaklar" diyerek cevapladı. 8 askerin tutuklanmasına yönelik bir soruya ise Bakan Şahin, "Yargıya intikal eden konularda konuşmak istemiyorum" dedi.

Geri Dön