35 bin CHP'li Şehitler Abidesi'nde buluştu

ÇANAKKALE (İHA) - 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi törenlerinde yoğunluk sebebiyle kutlamaları bu hafta sonuna alan CHP'liler, 35 bin kişi ile Şehitler Abidesi'ne çıkarma yaptı.

Sabah erken saatlerden itibaren otobüslerle yurdun dört bir yanından Çanakkale'ye gelen CHP'liler arabalı vapurlarla geçtikleri Eceabat'ta Şehitler Abidesi'nin bulunduğu alana gitmekte oldukça zorluk çektiler. 750 CHP'li otobüsün yanı sıra aynı anda Antalya Büyükşehir Belediyesinin organizasyonunda gerçekleştirilen geziye katılan 114 otobüsün de katılmasıyla uzun konvoylar oluştu. Şehitler Abidesi'ne 4 kilometre kala araçların ilerleyememesi üzerine ziyaretçiler orman içinden yürüyerek abideye ulaşmaya çalıştı. Binlerce CHP'li sık sık "Türkiye laiktir laik kalacak" şeklinde slogan atarken, alanda bulunan jandarma ekipleri ise bölgede bu tür siyasi sloganların atılmasının yasak olduğunu belirterek vatandaşları uyardı. CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Pala ile birlikte 35 bine yakın partilinin katıldığı etkinlik anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törende bir konuşma yapan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Pala, 35 bin kişi ile Çanakkale'ye geldiklerini belirterek, "Biz 18 Mart törenlerinin haremlik selamlık, Mustafa Kemal'in adı geçmeden ve hurafelerle yalanlarla düzenlenmesini hiç içimize sindiremiyoruz. Bugün buraya bay, bayan genç arkadaşlarımızla, ablalarımızla geldik. Çanakkale Mustafa Kemaldir, Mustafa Kemal de Çanakkale'dir. Bunu herkes bilsin.Mustafa Kemal'in izini buradan silemeyecekler" dedi.

Etkinlikle ayrıca CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük ve CHP İl Başkanı Hakan Evirgen de birer konuşma yaptılar. Törene katılan 35 bin kişiye daha sonra bir rehber tarafından Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa bir bilgi verildi. Ziyaretçiler daha sonra şehitliği gezdiler.